Munchův Výkřik stanovil nový aukční rekord | E15.cz

Munchův Výkřik stanovil nový aukční rekord

Dražba Výkřiku
•
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, bru

Slavný obraz Výkřik od norského malíře Edvarda Muncha se v noci na dnešek na dražbě v New Yorku prodal za 119,9 milionu dolarů (asi 2,3 miliardy korun). Jde o nový aukční rekord, kterým Výkřik sesadil z první příčky malbu Pabla Picassa Nahá v sochařském ateliéru (Nu au Plateau de Sculpteur), jež byla vydražena v květnu 2010 v newyorské aukční síni Christie's za 106,5 milionu dolarů (dvě miliardy korun).

Vydražený pastel ve středu večer místního času (dnes brzy ráno SELČ), na němž převažuje modrá barva, je jednou ze čtyř verzí Výkřiku a jedinou, která je v soukromých rukou. Další dvě verze patří Munchově muzeu v Oslu a ta nejvýznamnější je vystavena v Národní galerii v norské metropoli.

Aukční síň Sotheby's očekávala, že by dílo mohlo být prodáno za něco více než 80 milionů dolarů (1,5 miliardy korun). Sázková kancelář Ladbrokes byla ale přesvědčena, že se pastel prodá za více než 106,5 milionů dolarů (asi dvě miliardy korun), což byl rekord za obraz prodaný v aukci, který od května 2010 držel Picasso.

Fillův Utěšitel rekord nepřekonal

Když norský expresionista Munch maloval Výkřik, snažil se zachytit ztrápenou duši moderního člověka. „Šel jsem po cestě se dvěma přáteli - začalo zapadat slunce - obloha náhle krvavě zrudla - zastavil jsem se, opřel jsem se o plot k smrti unaven - obloha nad modročerným fjordem plála šarlatem krve - moji přátelé šli dál a já tam zůstal stát chvějící se úzkostí - a cítil jsem, jak přírodu prostupuje silný, nekonečný výkřik,“ napsal autor na rám nyní prodaného obrazu.

Vzácné dílo z 1895 prodával Nor Petter Olsen. Thomas Olsen, Petterův otec, koupil obraz od skandinávského obchodníka s uměním v roce 1937. Thomas patřil od 20. let 20. století k okruhu Munchových přátel. Nového majitele zdroje neupřesnily.

Výkřik od Edvarda MunchaVýkřik od Edvarda MunchaAutor: Sotheby`s

Picassova Nahá v sochařském ateliéru, která dosud byla nejdražším vydraženým obrazem světa, v čele žebříčku vystřídala jiný Picassův obraz Chlapec s dýmkou, který se v roce 2004 prodal za 104,2 milionu dolarů (1,96 miliardy korun).

Absolutně nejdražším prodaným uměleckým dílem je od loňska plátno Paula Cézanna Hráči karet, které rodina katarského emíra koupila za více než 250 milionů dolarů (asi 4,7 miliardy korun) od soukromého sběratele. Cena, kterou Katar zaplatil, téměř dvakrát převýšila hodnotu dosud nejdráže prodaného obrazu, plátna Jacksona Pollocka, které za 140 milionů dolarů (asi 2,7 miliardy korun) změnilo majitele v roce 2006.

Autor: ČTK, bru

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!