Málo pochopitelné spojení dvou géniů nabízí Galerie GATE

Společná výstava irského malíře Francise Bacona a českého spisovatele Bohumila Hrabala na první pohled vnukne myšlenku, jestli je spojení těchto dvou velikánů na místě a jaký vůbec byl původní záměr kurátora výstavy Edwarda Lucie-Smitha. Vysvětlení, že oba umělce provázela při jejich tvorbě permanentní přítomnost strachu, není dostačující.

 Francis Bacon
22.5.2012 11:56   |  

Ačkoli je nutno galerii pochválit za snahu představit alespoň něco z díla legendárního průkopníka moderního umění, nedotažený koncept její smysl a kvalitu sráží.

Výstava poprvé v historii propojuje Hrabalovy texty s dílem Francise Bacona. Obě osobnosti však jsou ve značně nevyrovnaném vztahu. Hrabal patří mezi nezpochybnitelné ikony, ale především českého prostoru, naopak Bacon se posmrtně stal mezinárodní superstar současného umění. V tom se odráží i marketing, jenž láká především na Bacona. A také kritika se soustředí spíše na efekt, jejž vyvolávají právě jeho kresby, v Česku doposud neuvedené.


Čtěte také: Český trh s uměním ochladl, přesto v aukcích nebyla nouze o rekordy


Expozice předkládá 35 velkoformátových kreseb a několik obrazů, které jsou ovlivněny neustále se vracejícím motivem ve všech životních etapách, portrétem papeže Innocenta X. od Diega Velázqueze. I tento obraz v reprodukované podobě je součástí expozice.

Vystavované dílo pochází ze sbírky Cristiana Lovatelliho Ravarina, italského Baconova společníka z posledních let života. Nejen jeho sbírku však zpochybňuje italský soud řešící pravost těchto děl. Sám Bacon o sobě tvrdil, že se kresbě nikdy nevěnoval a vždy maloval rovnou na plátno. Vše je však třeba brát s jistou rezervou, kontroverze a zvýšený zájem kritiků umění a galeristů však jen nahrávají aukčním síním, které ženou ceny Baconova díla nahoru.

I kvůli tomu všemu se vytrácí souvislost mezi Baconovými kresbami a Hrabalovými texty, jež by měla být stěžejní. Oba muži kromě stejných emocí, které se ale během života tolik měnily, nemají nic společného. A snad i proto texty nijak nesouvisí s konkrétními vystavovanými kresbami. Ty však jsou působivé a naznačují Baconova génia. Proto si pozornost zaslouží.

Autorka je spolupracovnicí redakce

Autor: Kateřina Velcová

Komentáře

Čtěte také

Moneta začne v Praze na 68 korunách za akcii, nejnižší možné částce

Moneta začne v Praze na 68 korunách za akcii, nejnižší možné částce

Upisovací cena za akcii Monety Money Bank byla podle zdrojů serveru E15.cz stanovena na úrovni 68 korun za akcii, tedy na nejnižší možné částce plánované pro úpis. Banku to… více

Komerční prezentace
Mobilní web