Lobo se stává komiksovou ikonou českého národa | E15.cz

Lobo se stává komiksovou ikonou českého národa

Lobo se stává komiksovou ikonou českého národa
ilustrační foto
• 
ZDROJ: repro E15
30. září 2011 • 08:57
Švejk moderního komiksu vypadá jako metalová star a svoje konflikty s autoritativní společností neřeší přihlouplým patolízalstvím, ale krvavou tsunami destrukce. Proto ho Češi milují už přes deset let. Lobo se zrodil právě před dvaceti lety v příběhu Poslední Czarnian jako nejextrémnější popření amerického superhrdinského snu. Intergalaktický nájemný lovec lidí, který spáchal holocaust na vlastním národě, jen aby mohl být jediný svého druhu.

A bytost nadaná titánskými superschopnostmi, pro niž tak neexistují žádná pravidla, jež by si na ní společnost mohla vynutit.

Přesto je především chytrou popkulturní hříčkou. Lobova dobrodružství se totiž rozhodně neberou příliš vážně a i přes jejich explicitní brutalitu na ně nelze vztahovat morální měřítka. Okatá megalomanie a nadsázka všudypřítomné destrukce toto dílo posouvají zcela mimo Dobro a Zlo; na místo, kde se můžeme nechat jen bavit. V Posledním Czarnianovi Lobo musí čelit svojí „archnemesis“ – třídní učitelce ze základní školy! Ta napsala jeho neautorizovaný životopis, v němž dojde i na Lobův amorální psychologický profil, používání havajského pozdravu Aloha! a vliv tvrdé rockové muziky na mládež.

Ironii a parodickému nactiutrhání odpovídají i další protivníci. Vede Legie mravnosti sestávající z roztomilých babiček používajících bitevní křižníky. Dále Pravopisné komando, jež popravuje obyvatele prohřešivší se proti spisovnému jazykuk, či baletní představení s motorovými pilami.

Keith Giffen, Alan Grant, Simon Bisley: Lobo – Poslední Czarnian

Nakladatelství: Crew, 2011
Překlad: Šimon Španihel
Hodnocení: 70 %

Autor je spolupracovníkem redakce

Autor: Vojtěch Čepelák
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!