Kupkův obraz se v Londýně vydražil za rekordních 35 milionů korun

13.6.2011 19:04   |  

aktualizováno Jen několik minut trvalo, než se obraz Pohyb od Františka Kupky stal nejdražším dílem české historie. Raný abstraktní olej z let 1913–19 se v londýnské pobočce aukční síně Sotheby`s prodal za téměř 1,5 milionu liber (39,9 milionu korun) včetně aukční provize. Jde také o Kupkův nový aukční rekord, mimořádných cen dosáhly i další autorovy obrazy. Celkem bylo dnes v nabídce 200 děl Hascoeovy sbírky.

Předaukční odhad počítal s cenou 500 až 700 tisíc liber (bez aukční provize). Vítěz aukce, dražící po telefonu, nakonec za obraz nabídl 1,3 milionu liber, na provizi zaplatí ještě další 197 tisíc liber. Pokud je kupcem občan České republiky, potažmo Evropské unie, musí počítat ještě s 5 procentním dovozním clem, neboť se jedná o dovoz ze Spojených států.

V korunách tak za obraz včetně všech poplatků nový majitel zaplatí 42,78 milionu. Rekord českých aukcí drží jiný Kupkův obraz, Zhroucení vertikál z roku 1935, který byl v březnu 2009 na aukci společnosti 1. Art Consulting vydražen za 25,96 milionu korun včetně provize.

Za mimořádně vysoké ceny se prodaly i další Kupkovy obrazy. Purpurový plán byl vydražen za 959 tisíc liber, Bílý kotouč stál nového majitele skoro 691 tisíc liber. Své majitele nenašly jen čtyři kusy z celé Hacsoeovy sbírky českého umění.

Mezi další sběratelské skvosty, jaké se na trhu běžně neobjevují, patřily rané obrazy Josefa Čapka a Františka Foltýna. Čapkovy oboustranně malované obrazy Prodavač hraček/Dívka v kloboučku a Fantomas/Námořník se prodaly za 289 a 565 tisíc liber, Foltýnovy stěžejní obrazy Imperialismus a Dostojevskij pak za 337 a 433 tisíc liber.


Kupkův Pohyb svého nového majitele stál přes 35 milionů korun.


Ve všech těchto případech konečné ceny výrazně překonaly nejvyšší předaukční odhady a pro oba autory jde o jejich nové aukční rekordy. Překvapivě vysokých cen však dosáhla například i díla Václava Špály, ačkoliv šlo o obrazy nijak nepřevyšující běžnou nabídku českých aukcí. Jeho Bouře u Otavy se prodala za 187 tisíc liber, což je druhá nejvyšší cena za Špálu. „Myslím, že to jde docela dobře,“ pochvaloval si po prvních třiceti vydražených položkách Filip Marco, zástupce Sotheby`s pro Českou republiku.

Američané Norman a Suzanne Hascoeovi svou sbírku českého umění vybudovali mezi lety 1993 až 2007. Zmiňované obrazy Františka Kupky, Josefa Čapka a Františka Foltýna získali v zahraničním uměleckém obchodě, většinu ostatních děl však zakoupili přímo v České republice.

Velkou kolekci soch také získali na základě spolupráce s Národní galerií, která jim poskytla souhlas k zhotovení odlitků podle plastik v jejich sbírkách. Celková cena nabízeného souboru byla původně odhadována na 140 milionů korun.

Aukce 200 obrazů a soch ze sbírky manželů Hascoeových byla unikátní událostí. Specializovanou aukci českého umění londýnské aukční síně Sotheby`s ani Christie`s dosud nikdy nepořádaly. I když společnost doufala, že by mohlo jít o příležitost, jak představit českou modernu mezinárodní klientele, jednalo se nakonec především o českou záležitost.

Akce se zúčastnilo kolem stovky zájemců, většinou z České republiky. V sále byli mimo jiné přítomni zástupci hlavních českých aukčních síní a opakovaně se stávalo, že obrazy proti sobě dražilo několik českých galeristů. Angličtí sběratelé a obchodníci měli zájem o sochy Otto Gutfreundu, tak vysoko jako čeští kupci však většinou nebyli ochotni jít.


Obraz Františka Foltýna nazvaný Imperialismus se prodal za 360 tisíc liber, dvojnásobek maximálního odhadu.

Cenové odhady jsou bez aukční provize. Navrch k ceně dosažené na sále kupec zaplatí 25 procent z ceny do 25 tisíc liber, 20 procent z ceny od 25 do 500 tisíc liber a 12 procent z ceny nad tuto částku. Při dovozu do Evropské unie – dražená díla pocházejí ze Spojených států – je třeba počítat ještě s dovozním clem v zemi vstupu uměleckého díla na území unie. V případě Velké Británie jde o 5 procent z kladívkové ceny.
Autor: Jan Skřivánek, Londýn/ bru

Komentáře

Čtěte také

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

Když v roce 2014 Facebook za 22 miliard dolarů pohltil 50členný startup WhatsApp, byl to velký krok – aplikace už v té době byla celosvětově oblíbená a používalo jí přes půl… více

Mobilní web