Kultovní Dědečkovo album se vrací na CD | E15.cz

Kultovní Dědečkovo album se vrací na CD

Kultovní Dědečkovo album se vrací na CD
Jiří Dědeček
• 
ZDROJ: Supraphon
29. ledna 2013 • 10:03
Dušan Kütner
Ačkoli se písničkář a překladatel Jiří Dědeček pohyboval na hudební scéně od počátku sedmdesátých let, nejprve v duu s Janem Burianem a posléze jako sólista, vlastní dlouhohrající desky se dočkal až v roce 1990.

Nucená nahrávací pauza tak nedobrovolně přispěla k tomu, že jeho první sólové album v podobě nahrávky živého koncertu v pražském Divadle Semafor z března přelomového roku 1989 je sbírkou nefalšovaných perel s odstupem reflektující tehdy již přece jen poněkud unavený socialismus.

Nyní k šedesátým narozeninám písničkáře a překladatele a od roku 2006 také předsedy Českého centra Mezinárodního PEN klubu vychází album poprvé i v digitální podobě na CD a se třemi bonusy, z nichž dva poslední budou lidé znát spíše ve verzích nahraných v osmdesátých letech Vladimírem Mišíkem a jeho Etc.

Album zabili trafikantku Jiřího DědečkaAlbum zabili trafikantku Jiřího DědečkaAutor: Supraphon

Pokud jste utratili dvacet korun za folk, tak jste je vyhodili, upozorňuje v průběhu koncertu Dědeček. Některé písně se ale i přesto staly stálou součástí repertoáru amatérských hráčů, jako například Dres a tretry či Holky z ČKD.

Přímočarý amatér

Zabili trafikantku je nejen kultovním hudebním a literárním dílem, ale má i nemalou dokumentární hodnotu, byť pro mladší generaci budou tehdejší souvislosti a pojmy jako spartakiáda či možnost naladit jen dva až tři TV programy stěží pochopitelné. Dědečkovy písně ale patří k těm, jež tehdejším posluchačům dávaly křehkou jistotu, že alespoň nějaký ostrůvek svobody vyjadřování a názorů existuje. Na průzračné logice autorova pohledu album netratí ani po dvaceti letech.

Jiří Dědeček: Zabili trafikantku Vydavatel: Supraphon 2013 Hodnocení: 90 %

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!