Kouzelník Tom Waits je pořád ve formě | E15.cz

Kouzelník Tom Waits je pořád ve formě

Kouzelník Tom Waits je pořád ve formě
Tom Waits
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Petr Frinta

V roce 1983 rozdělilo album Swordfishtrombones tvorbu zpěváka Toma Waitse na dvě období. Za sebou zanechalo ranou tvorbu, plnou jazzu, blues a ozvěn poetiky beatniků, do hry naopak vpravilo dodnes typický autorův „nový“ rukopis. Na základy žánrů, které vznikaly „odspodu“, jako formy a variace americké lidové hudby (tedy blues, rhytm and blues, rock, folk a další), narouboval zpěvák zvuk plný nevšední rytmiky, harmoniky, dechů i nástrojů ještě méně obvyklých.

To vše bylo korunováno hlasem, který spíše jakoby řezal plech, než skutečně zpíval. Proto také když letos Elton John Waitse uváděl do rokenrolové síně slávy, hovořil o Jacksonu Pollockovi hudebního světa. Waits zacházel s prostředky netradičními podobně jako například představitelé industriální scény osmdesátých let: skladby často spíše lepil z křiklavých útržků, než aby v tradičním slova smyslu skládal. A podobně jako s kompozicí zacházel i se zvukem. Jen ve vzácných lyrických momentech probleskly z kaše neobvyklostí sentimentální melodie jeho rané tvorby.

V podobném duchu pokračuje i novinka Bad as Me. Vychází sedm let od alba Real Gone, mnohými považovaného za zpěvákovu rozlučku. Relativně dlouhá odmlka však neznamenala tvůrčí přestávku, zpěvák ji vyplnil jak dlouhými turné, tak prací nad archivními reedicemi. Na desce se podílela Waitsova životní i umělecká partnerka Kathleen Brennan a okruh dlouholetých spoluhráčů rozšířili hosté včetně jmen jako Keith Richards nebo Flea.

Nejnovější projekt Björk pozapomněl na hudbu

Každá ze třinácti skladeb je z jiného soudku, směs kořenů a koření, které zpěvákovu tvorbu utváří jako jedinečnou, přetřásá ve vždy odlišném poměru.

Tom Waits: Bad As Me

Vydavatel: ANTI, 2011
Hodnocení: 80 %

Autor je spolupracovníkem redakce

Autor: Petr Frinta
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!