Kirkmanův vynikající komiks Živí mrtví drásá dřeň lidských duší

25.1.2011 9:45   |  

Zombie horor v TOP 10 prodejnosti New York Times? Zombie horror jako realistický psychothriller nejvyšší kvality? Ano, žijeme v nové době.

Přes brakové vnímání mají klasické i moderní zombie filmy své vynikající zástupce, kteří jsou vnímáni jako sociální kritika, popřípadě realistické zpodobnění lidského chování v krizových situacích. Nemluvě samozřejmě o krvavé zábavnosti jedné z největších popkulturních ikon. Komiksová série Roberta Kirkmana v sobě obsahuje to nejlepší ze svých vážně míněných předchůdců, ale díky preciznímu přístupu a seriálové formě se dokázala prokopat k jádrům lidských myslí vůbec nejpoctivěji a nejhlouběji. Aktuální televizní seriál podle této komiksové předlohy, který sklízí nadšené ohlasy kritiky i fanoušků, toto spojení „brakového“ a silného zosobňuje ve jménu svého producenta Franka Darabonta. Ten je spojován především se skvělými, univerzálně lidsky silnými adaptacemi románů hororové ikony Stephena Kinga. Popkultura se tak definitivně stala slavnou a váženou.

Originální Kirkmanově komiksové sérii zatím v ČR vyšly dva díly. První nás hladce uvede do světa, jejž ovládli zombie. Hrstka přeživších náhle ve vesmíru bez supermarketů a kabelovky může zkusit, jak chutná nekonzumní způsob života. Prchavé záblesky triumfu nad skutečnými problémy a nebezpečími jsou ale utopeny v přívalu hrůz. Těmi nejhoršími však není realisticky provedený boj o přežití, nýbrž ztráta naděje a démoni v lidských hlavách. Zvláště v brilantním druhém dílu se lidé lámou a Kirkman ukazuje ostrý cit pro zpodobnění skutečných osobností v extrémních podmínkách.

Zapomeňte na hrdinský boj o přežití. Živí mrtví ukazují občasné vítězství rozumu a naděje několika obyčejných duší tísněných pochybami a prohrami a zároveň čelících otevřeným výtryskům sobectví, iracionality a slabosti jiných, kteří mohou vše v tomto smrtícím světě okamžitě zhatit. Skutečná realističnost daleko za ustálenými klišé i mnoha na první pohled progresivních děl současnosti a poctivě odvedené vypravěčství z Živých mrtvých dělá nejen jednu z nejlepších komiksových sérií na trhu, ale i vynikající dílo obecně.

Autor je spolupracovníkem redakce

Robert Kirkman, Moore, Adlard: Živí mrtví 1, 2

Vydavatel: Crew, 2009/2010
Překlad: Martin D. Antonín
Hodnocení: 80 %

Autor: Vojtěch Čepelák

Komentáře

Čtěte také

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italská policie dnes zatkla druhého nejhledanějšího člena mafie Ernesta Fazzalariho, který se 20 let skrýval. Nyní šestačtyřicetiletý Fazzalari byl významným členem kalábrijské… více

Komerční prezentace
Mobilní web