Kirkmanův vynikající komiks Živí mrtví drásá dřeň lidských duší

25.1.2011 9:45   |  

Zombie horor v TOP 10 prodejnosti New York Times? Zombie horror jako realistický psychothriller nejvyšší kvality? Ano, žijeme v nové době.

Přes brakové vnímání mají klasické i moderní zombie filmy své vynikající zástupce, kteří jsou vnímáni jako sociální kritika, popřípadě realistické zpodobnění lidského chování v krizových situacích. Nemluvě samozřejmě o krvavé zábavnosti jedné z největších popkulturních ikon. Komiksová série Roberta Kirkmana v sobě obsahuje to nejlepší ze svých vážně míněných předchůdců, ale díky preciznímu přístupu a seriálové formě se dokázala prokopat k jádrům lidských myslí vůbec nejpoctivěji a nejhlouběji. Aktuální televizní seriál podle této komiksové předlohy, který sklízí nadšené ohlasy kritiky i fanoušků, toto spojení „brakového“ a silného zosobňuje ve jménu svého producenta Franka Darabonta. Ten je spojován především se skvělými, univerzálně lidsky silnými adaptacemi románů hororové ikony Stephena Kinga. Popkultura se tak definitivně stala slavnou a váženou.

Originální Kirkmanově komiksové sérii zatím v ČR vyšly dva díly. První nás hladce uvede do světa, jejž ovládli zombie. Hrstka přeživších náhle ve vesmíru bez supermarketů a kabelovky může zkusit, jak chutná nekonzumní způsob života. Prchavé záblesky triumfu nad skutečnými problémy a nebezpečími jsou ale utopeny v přívalu hrůz. Těmi nejhoršími však není realisticky provedený boj o přežití, nýbrž ztráta naděje a démoni v lidských hlavách. Zvláště v brilantním druhém dílu se lidé lámou a Kirkman ukazuje ostrý cit pro zpodobnění skutečných osobností v extrémních podmínkách.

Zapomeňte na hrdinský boj o přežití. Živí mrtví ukazují občasné vítězství rozumu a naděje několika obyčejných duší tísněných pochybami a prohrami a zároveň čelících otevřeným výtryskům sobectví, iracionality a slabosti jiných, kteří mohou vše v tomto smrtícím světě okamžitě zhatit. Skutečná realističnost daleko za ustálenými klišé i mnoha na první pohled progresivních děl současnosti a poctivě odvedené vypravěčství z Živých mrtvých dělá nejen jednu z nejlepších komiksových sérií na trhu, ale i vynikající dílo obecně.

Autor je spolupracovníkem redakce

Robert Kirkman, Moore, Adlard: Živí mrtví 1, 2

Vydavatel: Crew, 2009/2010
Překlad: Martin D. Antonín
Hodnocení: 80 %

Autor: Vojtěch Čepelák

Komentáře

Čtěte také

Financial Times: Trapná V4 těží z EU a zároveň se ji snaží zničit

Financial Times: Trapná V4 těží z EU a zároveň se ji snaží zničit

Za trapné britský list Financial Times (FT) ve svém článku o rozporech uvnitř Evropské unie před zářijovým summitem v Bratislavě označil země visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko,… více

Mobilní web