Jihlavský festival opět láká na světové dokumentární novinky | E15.cz

Jihlavský festival opět láká na světové dokumentární novinky

Jihlavský festival opět láká na světové dokumentární novinky
Spurlock se vrací. Nepřehlédnutelný autor Super Size Me se tentokrát pustil do reklamy
• 
ZDROJ: mfdf jihlava
25. října 2011 • 09:13
Tři generace českých režisérů jsou podepsány pod projektem 24 složeným ze 24 krátkých filmů mapujících 24 hodin, který dnes ve světové premiéře zahájí 15. mezinárodní festival dokumentárních filmů v Jihlavě. Na jubilejním ročníku bude premiérově uveden také nový film Vladimíra Michálka EM a ON, který se vyjadřuje k situaci na Šluknovsku.

Na šestidenní akci budou k vidění tradičně i nové filmy, které se světu už představily na slavných festivalech, například novinka amerického režiséra Morgana Spurlocka. Nejlepší film, jaký byl kdy prodán. Autor fastfoodové kritiky Super Size Me se tu s vervou sobě vlastní strefuje do světa reklamy a marketingu. Loňský snímek Tabloid Errola Morrise, režiséra dokumentů Mlha války či Standard Operating Procedure, se zase vrací k bizarnímu případu někdejší rádoby královny krásy, která v sedmdesátých letech unesla a znásilnila mormonského misionáře, objekt své obsedantní lásky.

Na loňskou sekci věnovanou nejnovějším formátům reality tv letošní program naváže výběrem docu soap, mockumentary, sociální reality a fiktivních dokumentů, třeba snímku Zajetí prince Harryho, který vzbudil před rokem rozruch v Británii. I jihlavský festival se připojuje k protestům proti odsouzení íránského režiséra Jafara Panahího, a proto uvede dokument Není to film zachycující jeden den z Panahího života v domácím vězení. Snímek obsahuje i ukázky z připravovaného filmu, kvůli němuž režisérovi íránský režim zakázal na dvacet let vykonávat jeho profesi.

Kromě tradičních soutěžních sekcí o nejlepší světový, středo- a východoevropský, český a experimentální dokument, festival letos nabídne filmy o izraelsko-palestinském konfliktu, o období Frankova autoritářského režimu ve Španělsku nebo o Vladimíru Krajinovi, významném botanikovi a hrdinovi protifašistického odboje. Jedna z retrospektiv bude patřit Vittorio De Setovi, který ve svém díle vzdával hold životu a práci prostých lidí v jižní Itálii. Italský mistr imaginativního realismu šedesátých let také převezme Cenu za přínos světové kinematografii.

Autorka je spolupracovnice redakce

Čtete rádi E15.cz? Dejte nám hlas ve finále ankety českého internetu

v kategorii zpravodajství.

Autor: Iva Přivřelová
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!