Hudební mapa folklorní Moravy bez bílých míst | E15.cz

Hudební mapa folklorní Moravy bez bílých míst

Hudební mapa folklorní Moravy bez bílých míst
Zpět k tradici. Ke klasické lidové hudbě se vrací například Cimbálová muzika Stanislava Gabriela
• 
ZDROJ: Radek Frýsa
29. listopadu 2011 • 07:21
Mezi první sběratele nahrávek autentického hudebního folklóru patřil Leoš Janáček, kterému na začátku 20. století přestaly stačit notové zápisy ve zpěvnících a prohlásil, že „jediným materiálem pravého vědeckého zkoumání může býti jen živá píseň lidová“. Ta však není jen studijní materiál či relikvie pro patrioty.

Kromě módních, pro západní svět exotických počinů jako byla Buena Vista Social Club se zvukovými pohlednicemi z batistovské Havany, však lidová hudba v žebříčcích není konkurencí pro popové hvězdy a velcí vydavatelé se k ní proto alespoň u nás chovají macešsky.

Situaci zachraňují malé firmy a nadšenci, jejichž práci nová Antologie moravské lidové hudby nejenom shrnuje, ale také přibližuje hudební veřejnosti.

Čtyřdisková edice, kterou sestavila publicistka Helena Bretfeldová, zachycuje současnou tvář lidové písně a volně navazuje na 2CD Proměny v čase: Tradiční lidová hudba na Moravě ve 20. století, jež v roce 2001 vydal renesanční Jiří Plocek. První z alb mapuje Horňácko, druhé dolňácké regiony kolem Uherského Brodu a Uherského Hradiště (díly věnované zbytku Dolňácka a severněji položenému Valašsku se objeví na začátku prosince).


Z moderního světa už hudební folklor z velké části vymizel a třeba v Čechách se omezuje pouze na Chodsko. První díly antologie podávají slyšitelný důkaz, že Morava patří k požehnaným územním celkům, kde stále žije.

Antologie moravské lidové hudby 1 a 2

Vydavatel: Indies Scope Records, 2011
Hodnocení: 90 %

Autor je spolupracovníkem redakce

Autor: Pavel Víšek
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!