Hororová Spirála obnažuje bizarnosti těl a i duše

5.8.2011 7:19   |  

Explicitní tělesné metamorfózy, psychická posedlost spirálními tvary a hrůza jako z jiného světa, to je komiksová trilogie Spirála. Zároveň funguje jako dokonalý důkaz, že Japonci se bojí úplně jinak, než Evropan může chápat.

Džundži Itó je uznávaným specialistou na horor v manze, japonském komiksu. Jeho ceněná trilogie Spirála je pro českého čtenáře pohledem do propasti, jakou si imaginace západního člověka nedokáže ani představit. Jedním z nejviditelnějších rozdílů je otázka strachu a monster, jež ho vyvolávají.

Japonské příšery děsí, i když nejsou skryté a nechávají představivost pracovat naplno. Naopak, přinášejí hrůzu i na plném slunečním světle. Jsou totiž něco, co sice není člověk, ale nějakým bizarním způsobem jsou přesto stále jeho pokroucenou verzí. A v tom nejhorším případě jím kdysi i byly. Jako ve Spirále.


Čtěte také: Nejnovější komiksoví X–Meni s filmem prohrávají


Malé japonské městečko Kurouzu je zcela obyčejné, dokud se v něm nezačne objevovat přespříliš spirálních tvarů. Nejdříve v povětří, spadaných listech, ale postupně jimi začnou být posedlí i lidé neváhající mrzačit svá těla do spirálních vzorů. To je ale jen začátek. Brzy je spirála začne přetvářet sama. Vlasy se kroutí a vysávají sílu z těl, těhotné matky potřebují krev pro své nakažené plody, které se brzy budou chtít vrátit do jejich lůna, objevují se lidští hlemýždi a nakonec spirální tornádo odsekne celé město od okolí a vytvoří z něj místo hrůz, kde jediným východiskem je podlehnutí.

Ve Spirále se ani moc nevraždí. Lidé raději pojídají své proměněné příbuzné a jsou oběťmi postupných metamorfóz. Emoce pramení právě ze zcela explicitního předvedení děsivých bizarností, jež se příčí lidskému oku a mysli, a z bezvýchodnosti nastalé situace. Je to ukázka starých magických příběhů, v nichž žádná chytrost, vynalézavost a vůle moderního člověka nezachrání.

Většina děje se skládá ze samostatných epizod, které ani nemusí posouvat příběh dál nebo nabízet jakékoli vysvětlení. Důležitý je pouze okamžitý emocionální účin na čtenáře a vytváření celkové atmosféry.

Pokud se ale nebojíte otevírat své tajné fobie a toužíte po děsu na čistě pocitové úrovni, jako okno do neprobádaných končin japonské duše funguje Spirála bez slitování efektivně.

Džundži Itó: Spirála 1, 2, 3

Nakladatelství: Zoner Press, 2010–2011
Hodnocení: 80 %

Autor je spolupracovníkem redakce

Autor: Vojtěch Čepelák

Komentáře

Čtěte také

Trump shání lidi do volebního štábu, hlásí se ale málokdo

Trump shání lidi do volebního štábu, hlásí se ale málokdo aktualizováno

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump se rozhodl sestavit profesionální volební štáb, který by nahradil jeho skromný tým poradců z primárních voleb. Newyorský miliardář… více

Komerční prezentace
Mobilní web