Filmová nadace změní podmínky grantů

Projekt finanční podpory autorům nadějných scénářů ze strany Filmové nadace RWE&Barrandov Studio zřejmě projde po sedmi letech trvání výraznější změnou. „Prvotním cílem nadace je získat více kvalitnějších scénářů. Nové podmínky bychom rádi představili na filmovém festivalu v Karlových Varech,“ uvedl dnes předseda správní rady nadace Martin Chalupský.

 Ze dne otevřených dveří na Barrandově, ilustrační foto
7.2.2013 13:32   |  

Peníze bude nadace rozdělovat zřejmě jen jednou ročně, nikoli dvakrát jako dosud, a to v jediné kategorii, kterou bude filmový a televizní celovečerní scénář. Dosud se mohli autoři ucházet o podporu i v kategorii dramatické televizní tvorby se stopáží do 50 minut. Další změnou je to, že dosud se mohli hlásit autoři nejen s hotovými scénáři, ale i s kratšími náměty či povídkami, které by teprve zpracování do podoby scénáře čekalo. Nadace by měla v budoucnu přijímat přihlášky uchazečů pouze již s hotovými scénáři.

Nadace od zahájení své činnosti v roce 2006 podpořila 72 scénářů a námětů celkovou částkou 5,75 milionu korun. Skutečností ale je, že zatím pouze tři z podpořených scénářů se dostaly do finální fáze natočení filmu, což je rovněž jeden z důvodů, proč chce nadace podmínky změnit. Diskusi na toto téma povedou členové nadace, k nimž patří od loňského léta i zástupci České televize, i nad opcemi k oceněným dílům. Mezi třemi scénáři, které se dosud podařilo natočit, patří Poupata od scenáristy a režiséra Zdeňka Jiráského či televizní film Lehká jako dech podle scénáře Anny Mikulkové.

Vítězové druhého kola pro rok 2012
Tomáš Koňařík za filmový scénář k filmu Břeclove (90 tisíc Kč)
Petra Matušková za filmový scénář k filmu Simple Man (70 tisíc Kč)
Jan Jurek za scénář k TV filmu Dvojčata (30 tisíc Kč)
Josef Tuka za scénář k TV filmu Šampaňské s modrou stuhou (30 tisíc Kč)

V druhém kole výbor nadace rozdělil 220 tisíc korun mezi čtyři autory. Celkem vybíral z 82 prací, z čehož bylo 24 filmových scénářů, 24 povídek a námětů a 34 projektů pro televizi. Největší část tvořily sociální a psychologická dramata (25), komedie (15), pohádky (12) a sci-fi (devět prací).

Ve srovnání s předchozími koly se kvalita prací podle člena výboru nadace Iva Mathé nijak neklesl. „Rozhoduje ale fakt, že všechny české televize se rozhodly pro masovou výrobu seriálů, což spotřebovává hodně autorů. I u nás na FAMU už studenti od druhého ročníku, často pod cizími jmény, s televizemi spolupracují a na vlastní tvorbu pak nemají čas,“ podotkl Mathé.

Autor: Dušan Kütner

Komentáře

Čtěte také

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italská policie dnes zatkla druhého nejhledanějšího člena mafie Ernesta Fazzalariho, který se 20 let skrýval. Nyní šestačtyřicetiletý Fazzalari byl významným členem kalábrijské… více

Komerční prezentace
Mobilní web