Eragon se dočkal obyčejného konce

Na velké fantasy ságy typu Pána prstenů J. R. R. Tolkiena či stále nedokončené Písně ledu a ohně George R. R. Martina se pokoušel navázat Christopher Paolini svým Odkazem dračích jezdců. I mezi českými milovníky fantasy si našel spousty spokojených fanoušků, kteří dychtivě očekávali na uzavření příběhu Eragona. Nyní se konečně dočkali, protože před nedávnem vyšel v českém překladu závěrečný díl nazvaný Inheritance.

Christopher Paolini
18.4.2012 7:18   |  

Z farmářského chlapce Eragona vyrostl schopný dračí jezdec, který se nyní se svou dračicí Safirou a povstalci vydává na poslední úsek cesty – do bitvy s tyranským králem Galbatorixem a osvobozením Alegaësie z vladařových rukou.


Čtěte také: Knihy o Harry Potterovi trhají rekordy i v elektronické podobě


Nutno zmínit, že Paolini se od prvního dílu značně vypsal a byť jeho styl stále nepůsobí ohromujícím dojmem, příběh má potřebný spád, až připomíná jízdu na horské dráze. Nezabývá se zbytečnými úvody, od první stránky své hrdiny žene z akce do akce, protože cestu k cíli je nutno si doslova prosekat. Opět se projevuje autorova bohatá představivost, která prostřednictvím knihy ožívá i před očima čtenářů. Ti nyní dostávají právě to, co očekávali – ohromující bitvu a konec v epickém stylu, který ostatně k takové sáze patří.

Nicméně celý zážitek z četby kazí tři věci. Jednak je to ne zcela dokonalé vypořádání se s padouchem, který působí až příliš slabě. Totéž platí pro zhruba osmdesátistránkový epilog. Lze pochopit, že Paolini nechtěl svůj vysněný a komplexní svět opustit jen tak. V takovém případě ale měl závěr vytvořit mnohem působivěji. Poslední výtka se týká samotného konce, který až příliš připomíná slavnější sérii.

To ale nic nemění na faktu, že se jedná o dobrou knihu plnou dobrodružství, u níž si užijí spoustu zábavy hlavně mladší čtenáři. Ostatně jim je primárně určena.

Sága jako komplet se pak mezi žánrovou klasiku nezapíše, ale rozhodně je jasným důkazem toho, že z patnáctiletého kluka může vyrůst autor, jehož příběhy se čtou na celém světě. A spočívá-li v něčem její síla, pak především v tom, že společně s Harry Potterem dokázala spousty mladých lidí přivést v dnešní době plné počítačů k takovému médiu, jakým je kniha.

Christopher Paolini: Inheritance

Nakladatelství: Fragment, 2012
Překlad: Olga Staníčková
Hodnocení: 60 %

Autor je spolupracovníkem redakce

Autor: Martin Stručovský

Komentáře

Čtěte také

Česko na základě kvót přijalo osm uprchlíků, další tři odmítlo

Česko na základě kvót přijalo osm uprchlíků, další tři odmítlo

Do Česka minulý týden přijela skupina osmi uprchlíků, které země musí přijmout z Řecka či Itálie na základě přerozdělovacích kvót schválených EU. Skupina běženců prošla… více

Mobilní web