Druhý břeh je hrou především o ženě a pro ženy

13.9.2010 9:59   |  

Divadelní sdružení Studio Dva uvedlo v červnu v Divadle Palace na Václavském náměstí premiéru hry Druhý břeh. Text napsala Michaela Gübelová a prostřednictvím ztrojené postavy Terezy odvyprávěla příběh jednoho života.

Celé vyprávění je pojato z pohledu jedné osoby, ale ve třech životních etapách. Tyto tři generace hlavní postavy zde představují Tereza Gübelová, Zuzana Bydžovská a Eva Holubová. Všechny zásadní muže Tereziina života vytváří Vladimír Javorský.

Tři Terezy spolu sdílejí jakýsi pohodlný prosvětlený obývací pokoj v nebi a každá postupně rekapituluje jednu část života svým tehdejším pohledem. Další dvě do vyprávění vstupují se svými názory, přičemž konfrontace hodnot a zkušeností ve třech stupních životní zralosti je v tomto případě o to dráždivější, že se týká jednoho a toho samého člověka. Tento princip však nabízí možná víc rozehrávek, než bylo ve výsledku využito. Mnohdy se také zdá, že obsahová stránka převažuje nad dramatickou, takže divák se dozvídá podrobnosti, které by mohl klidně oželet nebo si je domyslet, a hlavní představitelky mají tolik práce se sdělením všech informací, že jim nezbývá příliš prostoru pro hereckou akci.

Smutné a těžké stránky života jsou tu prezentovány často se sympatickým humorem a nadhledem, ale i tak je autorčin postoj příliš silný a nenechává divákovi dostatek prostoru pro vlastní interpretaci nebo osobní názor. Situace jsou často předvídatelné, prakticky nic nezůstává otevřeno a to celému ději bohužel ubírá na dramatičnosti a síle.

Do divadla se chodíme dívat na různé podoby svých vlastních příběhů. To je případ i této hry a zvláště ženská část publika její téma a zpracování jistě ocení. Dalším lákadlem je určitě i herecké obsazení a osobnost vynikajícího režiséra Ladislava Smočka. Autorka je spolupracovnicí redakce

Autor článku: Julie Válková

E15.cz je díky vašim hlasům ve finále ankety Křišťálová Lupa. Podpořte nás prosím ještě v závěrečném kole. Děkujeme!

Komentáře

Čtěte také

Úřad práce chyboval při nákupu sídla, uváděl i nepravdivé údaje

Úřad práce chyboval při nákupu sídla, uváděl i nepravdivé údaje

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) našel v nákupu sídla Úřadu práce ČR za 299 milionů korun řadu chyb. Pracovní úřad dokonce uvedl nepravdivé údaje, napsal server Česká justice. Zda to… více

Komerční prezentace

Další weby mladé fronty

Mobilní web