Doctorow skvěle přepsal Orwella pro dnešní generaci

Marcus, známý mezi přáteli jako w1n5t0n, je úplně obyčejný sedmnáctiletý kluk, který prožívá všechny obvyklé starosti a radosti -náctiletých. A bylo by tomu tak i nadále, kdyby se jednoho dne on a jeho parta nerozhodli vyrazit si za školu.

 ilustrační foto
29.11.2011 8:10   |  

Jenže ve stejnou dobu teroristická skupina zaútočí na San Francisko, v němž shodou okolností žijí. Místo statusu oběti Marcus získává status podezřelého, je podroben výslechům a před propuštěním musí přísahat, že nikdy neprozradí nic z toho, co se mu přihodilo, jinak se ocitne ve vězení na doživotí. Taková je výchozí situace vynikajícího románu Coryho Doctorowa Malý bratr, který tématem, názvem i přezdívkou hlavního hrdiny odkazuje na legendární political fiction George Orwella 1984.


Čtěte také: Vyšinutost Větrné hůrky je jedinečná


Po svém návratu hlavní hrdina zjišťuje, že město se během jeho nepřítomnosti změnilo v obdobu totalitního státu, v němž neuděláte pět kroků bez dohledu kamer či senzorů. A samozřejmě i policajtů, kteří dohromady tvoří systém snažící se zabránit dalšímu útoku. Efekt je zcela opačný. Obyvatelům je postupně ukradeno soukromí a práva. Zákony se překrucují ve prospěch mocných a strach a nedůvěra roste. A to se Marcusovi nelíbí, takže se spolu se svými přáteli rozhodne vytáhnout do boje se zlořádem pomocí internetu a masových médií, v nichž se vyznají mnohem lépe než většina dospělých.

Malý bratr je román, který jistě osloví mladé, ale i starší čtenáře a to z mnoha důvodů. Klíčové jsou nesporné literární kvality, díky nimž se kniha skvěle čte. Zároveň obsahuje celou škálu popkulturních odkazů, hlavního hrdinu si oblíbíte už na první stránce a dusivá atmosféra by se dala krájet. A situace, již titul popisuje, může kdykoliv nastat i ve skutečném životě. Proto je Malý bratr tak mrazivý a aktuální. Právě díky tomu se Doctorowova kniha zařazuje mezi nejlepší sci-fitituly, jež u nás letos vyšly.

Cory Doctorow: Malý bratr

Nakladatelství: Triton, 2011
Překlad: Aleš Heinz
Hodnocení: 90 %

Autor je spolupracovníkem redakce

Autor: Martin Stručovský

Komentáře

Čtěte také

Česko na základě kvót přijalo osm uprchlíků, další tři odmítlo

Česko na základě kvót přijalo osm uprchlíků, další tři odmítlo

Do Česka minulý týden přijela skupina osmi uprchlíků, které země musí přijmout z Řecka či Itálie na základě přerozdělovacích kvót schválených EU. Skupina běženců prošla… více

Mobilní web