Divadelnímu debutu Xindla X nelze upřít snahu o provokaci

29.9.2010 8:55   |  

Dioptrie růžových brýlí je divadelní hra Ondřeje Ládka, známého v současné době především jako populárního písničkáře Xindla X. Text vznikl z rozepsané, asi deset let staré povídky. Xindl X ji, jakožto původně vystudovaný i praktikující scenárista, zamýšlel přepracovat pro filmovou podobu, nakonec v roce 2005 vznikla divadelní hra.

Světová premiéra se uskutečnila 29. června ve Studiu Švandova divadla a na tamní prkna se v průběhu podzimní sezony mnohokrát vrátí. Divadelním debutem se stala nejen pro Xindla X, ale i pro filmového režiséra Jakuba Sommera.

První dojem z inscenace vyvolává otázku, o jaký žánr se vlastně jedná, protože se zdá, jako by se v průběhu děje proměňoval. Z počáteční grotesky o tom, jak se jistý mladý muž jednoho dne probudí a vůbec nepoznává svou ženu a vlastně ani sám sebe, se postupem času stává černá komedie s psychologickými prvky, vrcholící téměř hororem. Podobně je to se situacemi. Jakmile si totiž zvykneme na tu momentální, nastane překvapivé zjištění, že věc se má ve skutečnosti docela jinak. Situační zvraty se na sebe takto kupí až do naprosté nejistoty, co je vlastně skutečné a co představa. Gradaci příběhu trochu naruší přestávka, jež sice vzbuzuje zvědavost, co se může dále ještě odehrát, ale vlastně brzdí návaznost situací a tempo představení.

Podle slov Xindla X se povídka přeměnila v divadelní a nikoli filmovou podobu proto, že se odehrává stále v jednom bytě. Tento fakt sice může myšlenku divadelního zpracování nabízet a usnadnit pak jeho realizaci, ale příběh je stejně dobře představitelný i ve filmové či televizní podobě, a řešení scény dokonce jakési sitcomové prostředí dost připomíná.

Inscenaci lze přijmout jako oddechovou záležitost, ale je také možné vnímat přesah jejího tématu do vlastní životní reality. Xindlovi X pak nelze upřít provokativnost nápadů a jejich skrytých významů.

Autorka je spolupracovnicí redakce

Xindl X: Dioptrie růžových brýlí

Studio Švandova divadla
Režie: Jakub Sommer
Hrají: Viktor Limr, Eva Leimbergerová, Barbora Vyskočilová a Tomáš Pavelka
Premiéra: 29. června
Hodnocení: 70 %

Autor: Julie Válková

Komentáře

Čtěte také

Komárek se Šmejcem narazili, úřady jim zakázaly ovládnutí rakouských kasin

Komárek se Šmejcem narazili, úřady jim zakázaly ovládnutí rakouských kasin

Rakouský kartelový soud zakázal, aby firmu Casinos Austria ovládla loterijní společnost Novomatic a konsorcium vlastněné českými investory Jiřím Šmejcem a Karlem Komárkem. Ve… více

Mobilní web