Cirque du Soleil odstartoval v Los Angeles novou show Iris | E15.cz

Cirque du Soleil odstartoval v Los Angeles novou show Iris

Cirque du Soleil odstartoval v Los Angeles novou show Iris
Cirque du Soleil
• 

ČTK, krb

(VIDEO) Slavný kanadský cirkus Cirque du Soleil oficiálně zahájil v Hollywoodu novou show Iris, kterou tu bude prezentovat příštích deset let. Světová premiéra se konala v sálu Kodak Theatre, kde se každoročně odehrává předávání Oscarů. Autorem představení je francouzský choreograf Philippe Decouflé.

Příběh je postaven na lásce Buster a Scarlett a zakládá se na navazujících záhadných i poetických obrazech, které jsou poctou pro začátek kina a některých jeho zakladatelských žánrů. „Je to pocta spíš klasickému kinu než tomu současnému se speciálními efekty. Jsem trochu staromódní,“ usmívá se Decouflé, s nímž na hudbě spolupracuje Danny Elfman, skladatel amerického režiséra Tima Burtona.

„Zbožňuji kino a velmi toho využívám. Vyrostl jsem s filmem Děti ráje,“ uvedl. „Když jsem byl malý, velmi mě kino zajímalo. Je to trochu životní náhoda, že jsem začal tvořit představení,“ říká a vtipkuje, že sice nebyl úspěšný při tvorbě filmů, ale podařilo se mu přivézt představení do kina v Hollywoodu.

Iris se odehrává v poetickém, vynalézavém a burleskním světě, typickém pro Decouflého. Podařilo se mu ho naplno rozvinout v roce 1992 při zahajovacím ceremoniálu olympijských her v Albertville. Decouflé, jemuž letos v říjnu bude 50 let, ujišťuje, že tato hra znovu posouvá umělecké a technické hranice. „Akrobati jsou schopni dělat se svým tělem věci, které přesahují lidské chápání a dávají představení výjimečný nádech. Obvykle když člověk připravuje představení, podaří se realizovat asi desetinu představ. Tady jsem se skutečně snažil dotáhnout estetickou práci, o kterou usiluji tolik let. Uzavřel jsem kruh a mám dojem, že to mně pomůže se přesunout k dalšímu nápadu,“ soudí autor.

Cirque du Soleil - Představení Iris

V Cirkusu Cirkör se žongluje s motorovými pilami

Příprava představení trvala Cirque du Soleil přes tři roky

Cena za tyto úpravy se vyšplhala na 100 milionů dolarů, z toho 60 procent financoval Cirque du Soleil, 30 procent město Los Angeles a deset procent zaplatila společnost CIM, majitel divadla. CIM podepsala s kanadskou společností smlouvu na deset let s tím, že nechají tři měsíce prostor pro Oscary.

„Cirque du Soleil je jedinou produkční společností na světě, která je schopná realizovat projekt takového rozsahu, s takovou odvahou,“ soudí Decouflé. „Když jsem pochopil, že ve Francii nemám šanci realizovat taková představení, přijel jsem je realizovat sem,“ říká a s lítostí dodává, že ve Francii chybí schopnost i odvaha něco podobného podnikat.

Autor: ČTK, krb
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Mohlo by vás zajímat