České lvy ovládl film Ve stínu

Poctivé řemeslo i nedostatečná konkurence vynesly dobové kriminálce Ve stínu hned devět Českých lvů. Tím snímek Davida Ondříčka jednak ovládl sobotní slavnostní předávání výročních cen České filmové a televizní akademie (ČFTA), zároveň se stal druhým nejúspěšnějším filmem v historii udílení těchto cen. Více Lvů, rovných deset, získalo pouze drama Vladimíra Michálka Je třeba zabít Sekala.

 Český lev
3.3.2013 13:45   |  

Snímek o kriminálním pozadí měnové reformy v padesátých letech přitom nebyl jediným favoritem sobotního večera. S jedenácti nominacemi byl až druhý, o jednu nominaci více měla loňská novinka Bohdana Slámy Čtyři slunce. Ta se ale nakonec musela smířit s pouhou jedinou soškou, kterou si za výkon ve vedlejší roli odnesla herečka Klára Melíšková.

Anketa

Viděli jste vítězný film Českého lva Ve stínu?

Ano   21% Ne   71% Chystám se   8%

V anketě hlasovalo 226 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

Po jedné ceně si pak odnesly i další snímky nominované ve více kategoriích. Ondřej Vetchý oceněný za vedlejší mužský herecký výkon zachránil čest fotbalové komedii Okresní přebor – Poslední zápas Pepika Hnátka. Herečka Gabriela Míčová s cenou pro nejlepší herečku v hlavní roli totéž učinila pro filmovou adaptaci divadelní inscenace Odpad město smrt (režie Jan Hřebejk).

Ostatní z hlavních cen si ale již odnesl právě snímek Ve stínu. Nejlepší český film roku 2012, který neúspěšně bojoval i o Oscara, byl oceněn za režii, scénář, kameru, hudbu, střih, zvuk a výtvarné řešení. Rekordního pátého Českého lva si pak díky Ve stínu vybojoval Ivan Trojan v kategorii nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli.

Českého lva za mimořádný přínos filmu pak v úvodu sobotního večera získal devadesátiletý architekt a výtvarník Karel Černý. Dlouholetý spolupracovník Miloše Formana, za jímž režírovaného Amadea získal v roce 1984 Oscara, na slavnostní vyhlašování cen do pražské Lucerny nepřišel.

Letošní ročník Českých lvů byl dvacátý. Dle statistik ČFTA bylo za těchto dvacet let natočeno 543 českých filmů a uděleno 316 Českých lvů. Za mimořádný umělecký přínos bylo oceněno 19 osobností, první byl autor Markety Lazarové František Vláčil.


Čtěte také:

Ondříček: Filmy noir mám rád od dětství

Nejlepším snímkem roku 2012 je podle kritiků film Ve stínu

Autor: Stanislav Šulc

Komentáře

Čtěte také

Komárek se Šmejcem narazili, úřady jim zakázaly ovládnutí rakouských kasin

Komárek se Šmejcem narazili, úřady jim zakázaly ovládnutí rakouských kasin

Rakouský kartelový soud zakázal, aby firmu Casinos Austria ovládla loterijní společnost Novomatic a konsorcium vlastněné českými investory Jiřím Šmejcem a Karlem Komárkem. Ve… více

Mobilní web