České lvy ovládl film Ve stínu

Poctivé řemeslo i nedostatečná konkurence vynesly dobové kriminálce Ve stínu hned devět Českých lvů. Tím snímek Davida Ondříčka jednak ovládl sobotní slavnostní předávání výročních cen České filmové a televizní akademie (ČFTA), zároveň se stal druhým nejúspěšnějším filmem v historii udílení těchto cen. Více Lvů, rovných deset, získalo pouze drama Vladimíra Michálka Je třeba zabít Sekala.

 Český lev
3.3.2013 13:45   |  

Snímek o kriminálním pozadí měnové reformy v padesátých letech přitom nebyl jediným favoritem sobotního večera. S jedenácti nominacemi byl až druhý, o jednu nominaci více měla loňská novinka Bohdana Slámy Čtyři slunce. Ta se ale nakonec musela smířit s pouhou jedinou soškou, kterou si za výkon ve vedlejší roli odnesla herečka Klára Melíšková.

Anketa

Viděli jste vítězný film Českého lva Ve stínu?

Ano   21% Ne   71% Chystám se   8%

V anketě hlasovalo 226 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

Po jedné ceně si pak odnesly i další snímky nominované ve více kategoriích. Ondřej Vetchý oceněný za vedlejší mužský herecký výkon zachránil čest fotbalové komedii Okresní přebor – Poslední zápas Pepika Hnátka. Herečka Gabriela Míčová s cenou pro nejlepší herečku v hlavní roli totéž učinila pro filmovou adaptaci divadelní inscenace Odpad město smrt (režie Jan Hřebejk).

Ostatní z hlavních cen si ale již odnesl právě snímek Ve stínu. Nejlepší český film roku 2012, který neúspěšně bojoval i o Oscara, byl oceněn za režii, scénář, kameru, hudbu, střih, zvuk a výtvarné řešení. Rekordního pátého Českého lva si pak díky Ve stínu vybojoval Ivan Trojan v kategorii nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli.

Českého lva za mimořádný přínos filmu pak v úvodu sobotního večera získal devadesátiletý architekt a výtvarník Karel Černý. Dlouholetý spolupracovník Miloše Formana, za jímž režírovaného Amadea získal v roce 1984 Oscara, na slavnostní vyhlašování cen do pražské Lucerny nepřišel.

Letošní ročník Českých lvů byl dvacátý. Dle statistik ČFTA bylo za těchto dvacet let natočeno 543 českých filmů a uděleno 316 Českých lvů. Za mimořádný umělecký přínos bylo oceněno 19 osobností, první byl autor Markety Lazarové František Vláčil.


Čtěte také:

Ondříček: Filmy noir mám rád od dětství

Nejlepším snímkem roku 2012 je podle kritiků film Ve stínu

Autor: Stanislav Šulc

Komentáře

Čtěte také

Mnichov: Střelba nemá souvislost s uprchlíky ani IS, tvrdí policie

Mnichov: Střelba nemá souvislost s uprchlíky ani IS, tvrdí policie Video

Útok, při němž v pátek v Mnichově střelec zabil devět lidí a pak sám sebe, neměl politický motiv. Na tiskové konferenci to dnes řekl mnichovský policejní ředitel Hubertus Andrä,… více

Mobilní web