Birchová křísí žánr dobrodružné literatury

Ze čtení se v posledních letech stala nedobrodružná aktivita. Čtenář je většinou odsouzen k tomu, že pouze následuje zaběhnuté žánrové vzorce, tu s většími, jinde s menšími variacemi. Případně se soustředí na vývoj jednoho autora, sleduje, jak se postupně ustavuje jeho styl, jak pracuje s motivy. A jednou za čas přijde čtenářský šok.

 Carol Birchová
20.3.2013 10:36   |  

Jamrachův zvěřinec, v češtině vůbec první kniha uznávané spisovatelky Carol Birchové, přesně takový šok způsobí. A už nyní lze její román přede dvěma lety nominovaný na prestižní Man Booker Prize označit za jednu z knižních událostí jara.

Jamrachův zvěřinec se při čtení neustále proměňuje a čtenáře tak drží v šachu do poslední stránky. Začíná jako variace na dickensenovské téma malého chlapce ztraceného ve světě divokého kapitalismu. Osmiletý Jaffy Brown v polovině 19. století jde po ulici a málem jej sežere tygr. Díky tomu se dostává do atraktivního zvěřince vedeného jistým panem Jamrachem. Poznává zvířata i své vrstevníky, kteří už u Jamracha pracují. Zároveň jej lákají dálky, z nichž se občas vracejí Jamrachovi obchodní partneři a odkud přivážejí nejroztodivnější zvířata. Ani jeho matku tak nepřekvapí, že jej tyto dálky zlákají natolik, že se v patnácti vydává na tříletou cestu.

Během ní má spolu s ostatními chytit tajemného draka na jednom z filipínských ostrovů. Cesta je však mnohem náročnější, než si všichni zprvu představovali. A mění se ve strhující boj o přežití a snahu nepropadnout šílenství. Snahu často marnou, šíleně brutální a smutnou.

V hlavní roli se tak ocitají čtenářské návyky, které dostávají dost na frak. Birchové není svaté nic, a tak může odradit spousty možných čtenářů. Jejich smůla. Připraví se o nesmírně dobrodružné čtení, které slovu dobrodružství dávají smysl hned dvakrát – jednak příběhově (Jaffyho cesta připomíná klasickou šablonu dobrodružného románu), zároveň formálně (střídání formálních postupů).

Klíčový pak je jazyk, s nímž Birchová doslova kouzlí. Její zachycení Londýna v polovině 19. století se vší krásou i odporností je fantastické. Okamžitě ale bledne ve srovnání s tím, když Birchová začne vykreslovat hrůzy na dvou záchranných člunech po ztroskotání lodi Lysander. Desítky a desítky stran je posádka sužovaná hladem, žízní, nadějí a Birchová čtenáře dusí nepříjemnými výjevy. Kanibalismem. Losováním o to, kdo koho zabije. Kdo bude porcovat čerstvě mrtvého kamaráda. Kdo okusí první doušek krve, jež trápení o další den prodlouží.

Skončí ta cesta někdy? A může z ní někdo vyváznout s alespoň trochu zdravým rozumem? Na to odpoví mistrovský Jamrachův zvěřinec Carol Birchové. A my doufejme, že v češtině vyjdou i další její knihy.


Čtěte také:

Man Bookerovu cenu získala podruhé Hilary Mantelová

Howard Jacobson přesvědčivě zkoumá dnešní židovský úděl

Vychází cenami ověnčený román Atlas mraků


Autor: Stanislav Šulc

Komentáře

Čtěte také

Zadlužený Kovosvit má nové vedení, o firmu se zajímají investoři

Zadlužený Kovosvit má nové vedení, o firmu se zajímají investoři aktualizováno

Firmu Kovosvit MAS ze Sezimova Ústí, která má finanční problémy, vede nový manažerský tým. Bývalý pověřený ředitel Blahoslav Fajmon rezignoval. Zaměstnanci stále nedostali… více

Mobilní web