Anin duch: Optimistické dospívání bez růžových brýlí

Po spolupráci na duchařském animáku Koralína se Vera Brosgolová dva roky věnovala své velké komiksové prvotině. V hlavní roli opět mladá dívka a nadpřirozeno. A také autobiografické a po čertech přesné přiblížení života teenagera, které ale baví v jakémkoli věku.

Z komiksu Anin duch
20.8.2012 11:21   |  

Vera Brosgolová je zářným příkladem moderní hvězdy vizuálního umění, která se díky svým tématům a obraznosti prodává sama. Narozena v Rusku roku 1984 a „donucena“ vyrůstat v USA, už v osmnácti naskočila na žhavé pole webkomiksů vlastní ceněnou sérií Return to Sender. Pracuje jako animátorka a hostuje v komiksových antologiích.

Hlavní hrdinka Anina ducha je studentka střední školy původem z Ruska, která už si prošla fází posměchu spolužáků za oblečení ze sekáče, hrdě národovecké krajany a špatný přízvuk. Teď je již plně „amerikanizována“, takže se může trápit pouze obvodem svého pasu, hloupostí spolužáků a všemi typickými příznaky života v pubertě. Tedy než spadne do staré studny a potká ducha dávno mrtvé dívky.


Čtěte také: Storm připomíná éru, kdy nespoutaná fantazie vládla sci-fi


Pokud ale čekáte děsivý horor nebo scény kamarádského budování úžasného vztahu, jste vedle. Tohle je obyčejný život. Takže mít nehmotnou kamarádku je dobré k opisování, ale před tělocvikem vás nezachrání. A pomoc někoho nadpřirozeného je pořád jen pomoc a svůj vlastní život si stejně budete muset vyřešit vy sami. Nemluvě o faktu, že přátelství se mohou zvrhnout a dojde tak i na akční scény v mezích skutečné reality.

Autorka chytlavé vyprávění staví na hlavní hrdince, s níž není problém se identifikovat. Anino chování a mimika jsou tak přesně vystižené, že o jejich „skutečnosti“ se nepochybuje. V tom jí skvěle pomáhá i čitelná cartoonová stylizace. Zvláště když autorka naplno využívá možnosti komiksového vyprávění, ví, kde dát prostor textu, kde ukázat detail, a kdy zase použít jen obraz.

Obyčejný život

Příběhově ukazuje strasti dospívání bez příkras, vzpomíná na dětskou krutost a teenagerskou sebestřednost. Chápe, že lásku lze zneužít a lidé často nejsou na první pohled takoví, jak se podle běžných společenských měřítek zdají. A že váš zachránce z hluboké studny se nejdřív zeptá, jestli jste vůbec hezká, abyste mu stála za tu námahu. Přesně vystihuje i problémy přistěhovalectví, především jak zapadnout mimo svou vlastní komunitu.

A i když Anin duch je prost naturalistických extrémů a hrdinčině katarzi pomůže trocha paranormálních protivenství, podstata dospívání a změn k lepšímu je tu vystižena přesně. Navíc příběhy ze života jsou oblíbené. Zvláště když jsou takhle dobře zpracované.

Vojtěch Čepelák

Komentáře

Čtěte také

Německo ustupuje od ochrany pracovního trhu, chce zvýšit šance migrantů

Německo ustupuje od ochrany pracovního trhu, chce zvýšit šance migrantů

Německo usnadní běžencům přístup na svůj pracovní trh. Vláda totiž schválila vyhlášku, která ruší omezení pro přijímání uprchlíků na krátkodobou praxi ve firmách. Podle ministryně… více

Komerční prezentace
Mobilní web