Ve Valticích začalo hodnocení Svatomartinských vín | E15.cz

Ve Valticích začalo hodnocení Svatomartinských vín

Ve Valticích začalo hodnocení Svatomartinských vín
Víno
• 
25. října 2011 • 15:32
Ve Valticích na Břeclavsku dnes degustátoři začali hodnotit letošní Svatomartinská vína. Podle hlavního sommeliera Národního vinařského centra Marka Babisze se na kvalitě ročníku pozitivně odrazí ideální počasí letošního podzimu. Hrozny dozrály do výjimečné jakosti, řekl Babisz.

Letošní bílá a růžová vína budou podle něj plná, harmonická, příjemně pitelná s decentní kyselinkou a s jemným aromatickým profilem. Vůně a chuť u odrůdy Müller Thurgau bude převážně broskvová, případně ananasová, Veltlínské červené rané bude lehce banánové s medovými tóny a Muškát moravský bude většinou s vůní a chutí mandarinek, černého bezu a muškátu. „Růžová vína si ponesou nádech přezrálých třešní, jahod a červeného rybízu,“ uvedl Babisz.

Svěží budou podle něj červená vína. „Vůně a chuť u odrůdy Svatovavřinecké budou připomínat přezrálé švestky až do povidel, odrůda Modrý Portugal zaujme hlavně květinovou vůní pivoněk a fialek,“ dodal Babisz.

Češi se stále nenaučili rozumět šampaňskému, tvrdí znalci

Vinaři k dnešnímu hodnocení přihlásili 248 vzorků. Mezi nimi převažují bílá vína. Největší zastoupení mezi vzorky má Müller Thurgau. V dalším kole bude 1. listopadu hodnoceno zhruba 150 vzorků. Loni jich celkem bylo jen 238.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!