Libanonské pohlazení v pražském Safíru

30.3.2011 8:32   |  

Stěžovali si nedávno kamarádi: „Samé luxusní restaurace. Poraď nám nějaký dobrý fastfood, kam člověk může skočit na rychlý oběd. Jestli tedy něco jako dobrý fastfood vůbec existuje.“ Na chvilku jsem se zarazil a přemýšlel. Po pravdě, v KFC jsem v životě nebyl a do „mekáče“ chodím jenom na kafe. Když musím. Už jsem si myslel, že je zklamu, ale pak se mi rozsvítilo.

Přestože do fastfoodů téměř nechodím, jeden mám docela rád. Jmenuje se Safír a najdete ho v druhém patře Obchodního centra Nový Smíchov. Přestože zde sídlí alespoň patnáct restaurací, chodím pouze sem. V Safíru totiž připravují vyhlášené libanonské speciality.

Cizrna s cizrnou

Mnoho známých mi už potvrdilo, že tak skvělý humus, tedy slavnou arabskou pomazánku z cizrny a sezamové pasty tahini, jinde v metropoli nemají. Humus si můžete dát buď samotný s chlebovou plackou, nebo jako doplněk k falafelům, což jsou karbanátky z cizrny. Zní to trochu jako hláška z Karlíkovy továrny na čokoládu (k zelí se nejvíc hodí zelí), ale je to tak: jíte vlastně vařenou cizrnu s cizrnou smaženou (falafel menu patří v Safíru k těm nejoblíbenějších, ale není se čemu divit, neboť třeba v Jordánsku, odkud pochází zdejší šéfkuchař, představují falafely typickou snídani).

Ajran nebo bulgur

V Safíru vaří skvěle. Díky velkému zájmu zde mají téměř stále plno, díky čemuž jsou všechna jídla stále čerstvá. Podle znalců, kteří mají rádi arabské speciality, tu dělají jeden z nejlepších gyrosů v Praze (talíř masa s naloženou mrkví, zelím a pálivou omáčkou vyjde na 99 korun – a ještě vám přidají ajran, což je zvláštní jogurtový nápoj s nasekanou mátou). Z dalších předkrmů zkuste osvěžující tabbouleh, lehký salát z bulguru, do kterého se přidávají rajčata, petrželka a citronová šťáva. Samozřejmě zde dostanete i vinné či zelné listy, podávané s tzatziki, a také vyhlášenou pomazánku z baklažánu, které se říká baba ganoush. Osobně si dávám nejčastěji humus, libanonský salát a kuskus, který však nabízejí také jako hlavní jídlo s kuřecím masem a zeleninou.

Plný talíř dobrot

Vedle lehkých zeleninových předkrmů si můžete objednat celou řadu plnohodnotných jídel z denní nabídky. Oblíbené jsou například grilované jehnečí párky, nakládané kuřecí maso či pečené hovězí s lilky. A nebo plněné bramhodnotí bory orient, případně kuřecí roláda. Hlavní jídla se většinou pohybují v cenách kolem 120 korun. Nejlepší způsob, jak poznat širokou nabídku lahodných specialit, je objednat si od všeho něco. Stejně tak to dělají arabské rodiny, které v tomto podniku tvoří minimálně polovinu zákazníků. Pěti- až šestičlenná rodina si na stůl přinese několik předkrmů a hlavních jídel a pak všichni společně jedí ze všech talířů. Pro nás je to možná poněkud nezvyklé, ale rozhodně výhodné.
Pokud chcete mít zážitek z arabského světa se vším všudy, pak si musíte po jídle dopřát sklenku vyhlášeného sladkého mátového čaje (v Maghrebu se obvykle pijou tři sklenky – na život, na lásku a na smrt) a k tomu ochutnat jednu ze zdejších sladkostí. Samozřejmě můžete zkusit legendární baklavu, ale daleko lepší je kokosový moučník harisa s medem či ořechy. Co dodat závěrem? Snad jen to, že v Safíru dostanete za pár korun hodně arabské muziky.

Autor je publicista

Z nabídky

Falafel menu 89 korun, vinné listy 89 korun, kuřecí roláda 129 korun, plněné brambory orient 89 korun, kuskus s kuřecím masem a zeleninou 109 korun, kokosová harisa 25 korun

E15 hodnotí

menu * * *
obsluha * *
prostředí * *1/2
sociální zařízení chybí
ceny běžné ceny
celkový výsledek * *1/2
nejvíce je 5 hvězdiček - nejméně 1 hvězdička

+

nejlepší humus ve střední Evropě

-

neosobní atmosféra obchodního centra

Autor: Libor Budinský

Komentáře

Čtěte také

Do Česka vjel další konvoj armády USA, míří na cvičení do Pobaltí

Do Česka vjel další konvoj armády USA, míří na cvičení do Pobaltí aktualizováno

Hraničním přechodem Rozvadov na Tachovsku projelo dnes po 11:00 prvních 35 vozidel americké vojenské techniky z armádního konvoje, který míří na cvičení Saber Strike do Pobaltí.… více

Komerční prezentace
Mobilní web