Francouzské včelaře vyděsil modrý a zelený med včel

Včelaři ze severovýchodní Francie jsou znepokojeni faktem, že jejich včely jim začaly produkovat med v poněkud nepřirozených barvách.

 Včely vyrobily med v barvě modré, zelené i s nádechem fialové.
5.10.2012 15:26   |  

Ačkoli může mít přírodní med celou škálu barev od bílé přes žlutou až po tmavě hnědou, produkce modrého a zeleného medu byla i pro zkušené včelaře novinkou.

Ukázalo se, že za podivným zbarvením medu zřejmě stojí nedaleká bioplynová stanice. Ta zpracovává i sladký odpad jedné velké čokoládovny. Včely si tak zřejmě našly sladké zbytky cukrovinek M&Ms, které se vyrábějí v zářivých barvách.

Provozovatel bioplynové stanice této situace lituje. Již zavedl takové postupy, aby propříště včelám kradoucím odpadní cukr zabránil v jejich počínání. „Objevili jsme problém ve stejnou dobu jako včelaři,“ řekl agentuře Reuters mluvčí společnosti Philippe Meinrad.


Čtěte také:

V Táboře otevřeli Muzeum čokolády a marcipánu


Modrý med považují včelaři za neprodejný. V posledních letech dochází k úbytku včelstev. Odhaduje se, že v průběhu posledních 50 let, se populace včely medonosné zmenšila zhruba o polovinu. Vědci varují, že se tak děje především vinou mizející různorodosti rostlin. Experti již v minulosti upozorňovali na to, že včely, které se živí pylem z různých druhů rostlin, mají odolnější imunitní systém.

Autor: Miloslav Hamřík

Komentáře

Čtěte také

Banky vnucují klientům půjčky, stropy pro předschválené úvěry rostou

Banky vnucují klientům půjčky, stropy pro předschválené úvěry rostou

Čím dál větší částky peněz dostávají klienti českých bank až pod nos. Mantrou je zvyšující se strop předschválených půjček, tedy sumy, na kterou zájemce dosáhne bez dalších debat… více

Mobilní web