V USA byl za 374 tisíc dolarů vydražen první počítač Applu

Za 374 500 dolarů (více než 7,5 milionu korun) se v newoyorské aukční síni Sotheby's v pátek prodal první počítač americké firmy Apple. Nový majitel za historický kousek Apple I z roku 1976 zaplatil dvojnásobek nejvyššího odhadu, uvedla dnes s odvoláním na informace aukčního domu agentura AFP.

Apple
16.6.2012 11:48   |  

Apple I sestavil spoluzakladatel nynějšího technologického gigantu Steve Wozniak. Další spoluzakladatel Steve Jobs měl na starosti propagaci nového výrobku. Počítač byl uveden na trh v červenci 1976 za cenu 666,66 dolaru (nyní více než 13.400 korun).

Exemplář, který v pátek vydražil anonymní dražitel po telefonu, je jedním z šesti těchto historických počítačů, které jsou schopné provozu. Celkem podle Sotheby's existuje ještě asi pět desítek Applů I.

„Apple I jakožto první osobní počítač značí začátek nové éry, ve které se počítače měly stát dostupné všem,“ uvedl aukční dům.


Čtěte také:

Apple může ovládnout svět satelitním mobilním internetem

Novinky Applu: lákadlem má být notebook s nevídaným rozlišením

Apple rekordně rostl a drží 97 miliard dolarů v hotovosti


Firma Apple se zpočátku soustředila na výrobu osobních počítačů. V uplynulých deseti letech však začala nabízet rovněž populární hudební přehrávače iPod, mobilní telefony iPhone a počítačové tablety iPad. Spustila také internetovou prodejnu hudby iTunes.

Apple tak představuje konkurenci pro řadu technologických podniků, například pro největšího světového výrobce osobních počítačů Hewlett-Packard, největšího světového producenta mobilních telefonů Nokia či internetovou společnost Google.

Autor článku: čtk

Komentáře

Čtěte také

Kompenzace za Rusko: české mlékárny mohou nově vyvážet do Chile

Kompenzace za Rusko: české mlékárny mohou nově vyvážet do Chile

České mlékárny mohou nově své výrobky vyvážet do Chile, informovala Státní veterinární správa (SVS), která vyjednala podmínky českého vývozu do této jihoamerické země. Podle… více

Komerční prezentace

Další weby mladé fronty

Mobilní web