Umělá inteligence Googlu hledala kočky na YouTube

Video YouTube se každý den nafoukne o ohromné množství hodin videozáznamu. Podstatnou část z tohoto balíku tvoří exhibicionisté nejrůznějšího druhu a... kočky. Na YouTube najdete miliony videí s kočkami.

Fenomén: kočky na YouTube
27.6.2012 13:55   |  

A snad i proto se právě na kočky zaměřil i Google v jednom ze svých výzkumných projektů, ve kterém se snaží odhalit taje počítačových neurálních sítí, umělé inteligence a nových vyhledávacích algoritmů.

Speciální software dokázal v obrázcích z videí identifikovat ohromné množství koček a potřeboval k tomu okolo šestnácti tisíc procesorů.


Čtěte také:

Robotický prst dokáže rozpoznat povrch lépe než lidský

Počítače pochopí i sarkasmus, stačí na to matematika


Teď si možná pomyslíte, že na tom přece není nic inteligentního, toto totiž zvládnou již existující OCR algoritmy s přesným zadáním, kouzlo celého experimentu ale spočívá v tom, že takové přesné zadání počítač na začátku nedostal. Bylo mu řečeno, ať najde kočky, čili musel nejprve sám „pochopit“, co je to vlastně kočka a jak vypadá.

Při analýze musela inteligence vidět i podobné obrázky – je mi ji líto…

Podobné pokročilé identifikační mechanizmy se snad jednou dostanou i do klasických vyhledávačů, se kterými tak budeme moci komunikovat přirozeným jazykem a odpověď bude vždy dokonale syntetická.

Autor: Jakub Čížek, Živě.cz

Komentáře

Čtěte také

Merkelová: Pro otevřené hranice v EU je třeba rozdělovat běžence

Merkelová: Pro otevřené hranice v EU je třeba rozdělovat běžence aktualizováno

Pokud má dál fungovat schengenský prostor bez kontrol na vnitřních hranicích, bude nutné vytvořit trvalý mechanismus pro rozdělování běženců mezi země Evropské unie. Dnes to ve… více

Komerční prezentace
Mobilní web