Superpočítač Sequoia od IBM je nejrychlejším na světě

Nejrychlejším počítačem na světě je přístroj Sequoia od firmy IBM, který využívá americké ministerstvo energetiky. Napsala to dnes BBC s odvoláním na nejnovější žebříček 500 nejrychlejších počítačů světa.

IBM
18.6.2012 15:25   |  

Superpočítač, který chtějí Američané užívat zejména k jaderným simulacím, dokáže za jedinou hodinu provést takové množství početních operací, které by 6,7 miliardy lidí s klasickými kalkulačkami zabralo 320 let nepřetržité práce.

Díky Sequoie se Spojené státy po dvou letech vrátily do čela žebříčku, když japonský superpočítač K Computer od firmy Fujitsu odsunuly na druhé místo. Sequoia je podle výrobců 1,55krát rychlejší než japonský stroj.


Čtěte také: Superpočítače počítají každý den, celý rok. Ale co počítají?


Celkem mají USA v první desítce nejrychlejších superpočítačů tři přístroje, Čína a Německo dva a Japonsko, Francie a Itálie po jednom. Pět z těchto deseti superpočítačů vyrobila IBM.

Žebříček 500 nejrychlejších počítačů je publikován každých šest měsíců.

čtk

Komentáře

Čtěte také

Rusko varuje občany před cestami ze země, USA prý provádějí „lov na Rusy“

Rusko varuje občany před cestami ze země, USA prý provádějí „lov na Rusy“

Na nebezpečí zadržení v zahraničí na příkaz amerických soudů a tajných služeb upozornilo ruské občany ministerstvo zahraničí v Moskvě. V prohlášení zveřejněném na webu úřadu jsou… více

Komerční prezentace

Další weby mladé fronty

Mobilní web