Jak se stát Pixarem ve světě mobilních aplikací

20.10.2010 9:39   |  

Pražská společnost Inmite je na českém trhu lídrem v oblasti aplikací pro platformu Android a také pro iPhone. Její příběh je téměř učebnicový: na počátku stála parta kamarádů s nadšením pro věc. A tyto dva aspekty jsou pro firmu klíčové i dnes.

Zárodky firmy Inmite lze vysledovat už na bíloveckém gymnáziu přibližně před deseti lety. Začalo tam přátelství tří spolužáků – Michala Šrajera, Pavla Petřeka a Jaromíra Fulneka. Dva prvně jmenovaní později vystudovali Matematicko-fyzikální fakultu UK, Jaromír Fulnek VŠE. Po studiích se opět sešli, a když zjistili, že žádný z nich není ve svém působišti spokojen, napadlo je rozjet společný projekt. „V té době se už ve vývojářských kruzích hodně mluvilo o Androidu (platforma a operační systém pro chytré mobilní telefony vytvořená společností Google - pozn. aut.) a tento systém nás nadchl natolik, že jsme se zkrátka ‚chytli‘,“ říká Jaromír Fulnek. „Díky Androidu jsme se vlastně dali dohromady. Rozhodli jsme se, že budeme dělat aplikace pro tuto platformu a šířit její slávu.“

A tak se také stalo. V roce 2008 byla založena společnost Inmite. Ještě předtím, než se Android objevil, trio Šrajer-Petřek-Fulnek uspořádalo dva semináře věnované právě této platformě. Jejich aktivity se donesly až k uším představitelů společnosti Google. A nepochybně je zaujaly, protože firma pak představitele Inmite pozvala přednášet o Androidu na pravidelné akci Google Developer Day, která je příležitostí seznámit se s produkty Google pro vývojáře. „Byla to pro nás pocta, protože Google Developer Day je výkladní skříní společnosti, která tu představuje své technologie, přičemž to v drtivé většině případů dělají její zaměstnanci. Ovšem my jsme byli přizváni jako externí firma, která měla přednášet o jejich technologii,“ vzpomíná Fulnek.

Díky tomu začala vzájemná spolupráce, která Inmite výrazně posunula vpřed. Jak technologicky, tak postavením na trhu. Úspěch Fulnek přisuzuje zejména nadšení a zaujetí pro Android, což podle něj z jejich přednášek intenzivně vyzařovalo. Druhou významnou věcí byl fakt, že se Michal Šrajer ještě před založením firmy ucházel o práci v Google a uspěl. To rozhodně není běžná věc. Když mu ovšem firma nabídla místo v Krakowě, odmítl to. A to je běžné ještě méně. Každopádně i toto způsobilo, že se o představitelích Inmite v Google vědělo a nemalým dílem přispělo k uzavření spolupráce. Ta se však trochu paradoxně netýkala Androidu. Inmite se podílel například na některých mapových aplikacích, pracím na Google Maps věnoval podstatnou část prvního roku své existence.

Rostoucí trh

Cílovou skupinou Inmite jsou lidé, kteří chtějí používat mobilní aplikace. Tato skupina je poměrně široká, může jít jak o jednotlivce, tak o instituce. Z dílny pražských vývojářů pochází například čtečka zpráv vytvořená na zakázku České televize nebo deníku E15, komunitní aplikace pro milovníky piva po celém světe – onTap, ale také třeba aplikace umožňující přidávat otázky do diskuzního pořadu veřejnoprávní televize na YouTube či Facebooku. Zákazníkem firmy se ale může stát i jednotlivec, který dostane nápad na aplikaci a pak hledá partnera pro realizaci své představy.

Získat klienty pomáhá Inmite nejen klasická obchodní činnost. Podle Jaromíra Fulneka hraje významnou roli i častá účast jejích zástupců na odborných seminářích, kde se snaží prezentovat jako inovátoři. A je tady ještě jeden důležitý kanál, a sice distribuční systémy chytrých telefonů, pomocí kterých se aplikace dostávají ke koncovým uživatelům. Jde například o App Store, distribuční systém iPhone, který obsahuje okolo 250 tisíc aplikací, nebo třeba Android Market, distribuční systém firmy Google pro telefony s platformou Android, zhruba s 80 tisíci aplikacemi. Fulnek vysvětluje, že právě díky přítomnosti aplikací firmy v těchto distribučních systémech, kde si je potenciální klienti mohou prohlédnout a zevrubně prozkoumat, již získali řadu zakázek.

Český trh mobilních aplikací je malý, nicméně neustále roste. Pohybuje se na něm celá řada jednotlivců, kteří tvoří aplikace po večerech jako svou zálibu. A firem, které se tímto segmentem zabývají naplno, je méně než deset. Inmite je dnes podle Jaromíra Fulneka na tuzemském trhu lídrem pro platformu Android a také pro iPhone. Hodnotit postavení na trhu podle obratu prakticky nelze, protože získat tato data je velmi obtížné.

Nezanedbatelnou část produkce firmy tvoří i export, v současnosti přibližně 25 procent, a jeho podíl stoupá. Do zahraničí také směřovaly například některé aplikace pro přístroj BlackBerry. Nejvíce zahraničních zakázek Inmite přichází z USA, tedy ze země s největším trhem chytrých mobilních aplikací. „Prvních pár amerických klientů jsme museli přesvědčit nejen o tom, že kvalitou předčíme jejich domácí vývojáře, ale také o tom, že komunikace napříč Atlantikem nebude problém. Podařilo se to a úspěšná spolupráce se rozvíjí,“ říká Jaromír Fulnek.

Musí je to bavit

Pro úspěch firmy jsou nejdůležitější lidé, kteří v ní pracují. Najít ty vhodné a kvalitní členy týmu prý není jednoduché, vybírá se totiž podle náročných kritérií. „Musíme za každým svým zaměstnancem stát, věřit mu, vědět, co dokáže, a také vědět, že se na to můžeme spolehnout. A neméně důležité je i to, aby spolu lidé ve firmě vždy dokázali vycházet. Díky těmto pravidlům u nás platí, že každý nový člověk, kterého přijmeme, posune celou firmu dál,“ tvrdí Fulnek. Zvláště na trhu mobilních aplikací, který se vyznačuje mimořádnou dynamikou vývoje, je spolehlivý zaměstnanecký tým základním stavebním kamenem úspěchu.

A jak udržet vysokou motivaci a snahu přicházet s novými řešeními? Podle Jaromíra Fulneka je nezbytné, aby zaměstnance práce bavila, což znamená, že je nutné dát jim prostor. „U nás to nefunguje tak, že by nějaké oddělení přesně stanovilo specifikace chystané aplikace a ty pak předalo týmu kolegů, kteří by ji následně vyvinuli. Naopak je to tvůrčí proces, o aplikaci vždycky přemýšlíme jak společně s týmem, tak s klientem, snažíme se ho třeba přesvědčit o nápadech, které by podle nás produktu pomohly. Takže naši lidé mohou tvořit něco, co si vlastně sami vymysleli, což je velmi motivační. Zároveň dáváme prostor projektům, které vytváříme sami, nikoli podle zadání klientů. A právě tato iniciativa vychází od našich kolegů-vývojářů, což je samozřejmě velký prostor pro jejich iniciativu. A svou roli pochopitelně hraje i motivace finanční.

Ambiciózní plány

Vize budoucnosti firmy Inmite není nijak při zemi. „Chtěli bychom dosáhnout stejného postavení, jako má společnost Pixar ve světě animovaných filmů,“ popisuje Fulnek. „Tedy aby každá naše aplikace byla doslova vymazlená, přinášela radost stejně jako filmy Pixaru a aby každou naši novinku celý trh s napětím očekával, tak jako je to v případě Pixaru. Čeká nás tedy dlouhá cesta, ale věříme, že se to podaří,“ dodává.

Inmite

Pražská společnost se zabývá vyvíjením mobilních aplikací pro chytré telefony, zejména iPhone či iPad, Android, BlackBerry a další. V současnosti zaměstnává devět lidí, výši obratu nechce kvůli konkurenci prozradit.

Autor: Martin Zika

Komentáře

Čtěte také

Indonésan tvrdí, že je mu 145 let, byl by tak nejstarší na světě

Indonésan tvrdí, že je mu 145 let, byl by tak nejstarší na světě

Nejstarším žijícím člověkem je patrně Indonésan, který tvrdí, že je mu 145 let. Podle údajů na jeho občanském průkazu se narodil 31. prosince 1870 a místní úřady toto datum… více

Mobilní web