Ve Walesu se na golfu běhá

15.4.2010 8:45   |  

Ve Walesu jsem hrál v minulých dnech se třemi českými golfovými novináři na dvou hřištích. A pokaždé to byla honička. Waleští golfisté před námi totiž zmizeli za horizontem už po odehrání prvních jamek, hráče za sebou jsem naopak od prvních jamek zdržovali.

Montgomerie si to užil

První hřiště, na kterém jsme hráli, bylo The Montgomerie, jedno ze tří hřišť v luxusním golfovém areálu The Celtic Manor. Navrhl je Colin Montgomerie, nejlepší evropský hráč konce minulého století.

Monty, jak je slavný Skot ve světě golfu přezdíván, vždy vynikal technickými údery, jemnými finesami. Podobné bylo i hřiště, které navrhl a jež jsme zdolávali úvodní den. Bylo plné nečekaných záludností a tajemství, s mnoha údolími a dech beroucími pohledy do krajiny.

K dispozici jsme měli motorové vozíky, ale dva z nás je odmítli. Záhy se ukázalo, jaká to byla chyba. Ač měli moji čeští spoluhráči handicapy kolem dvaceti, nestíhali místní tempo. (A to před námi i za námi hráči kárky nepoužívali.)

Walesané hrají rychle a dobře. A pokud k tomu přidají znalost hřiště, jste stále pod tlakem. Na druhé straně jsou to gentlemani, nezaznamenal jsem jediný projev nelibosti.

Na hřišti jsme narazili na vodní překážku jen jedenkrát, za to si ji budu pamatovat do své (golfové) smrti. Přístup k ní byl z táhlého kopce dolů. (Takových tady byla ostatně polovina jamek, druhá polovina zase „překvapivě“ stoupala někam do kopců.)

Vodní jamka nesla označení číslo deset, par čtyři. Neriskoval jsem, hrál jsem druhou ránu před nevelkou vodní plochu obklopenou rákosím. A dobře jsem učinil. Odměnou mi bylo bezpečné skóre, hrál jsem jednu ránu nad par jamky. Zato kolegové ve zbrani skončili hůře.

Rafinovanost Montgomeriho doznala svého vyvrcholení na poslední jamce. Dráha se tu prudce lomila, byl to dogleg doleva.

Jamka nabízela klasicky dvě možnosti, buď riskovat dlouhou ránu přes vysoké stromy a ušetřit desítky metrů, anebo hrát v klidu po dráze. Jediný palič v naší skupině vyzkoušel sílu protivětru, sáhl po driveru, napřáhl se… a míček skončil po nadějném letu v hustých křovinách. Klasika.

Tohle hřiště je pichlavé

Druhý den už motorové vozíky na hřišti Southerndown, na němž se hrál golf poprvé v roce 1905, k dispozici nebyly. A vůbec všechno tu bylo mnohem obyčejnější ve srovnání s luxusním golfovým střediskem The Celtic Manor.

Co mne zarazilo, byla cedulka na „clubhousu“, která varovala před zloději. Dovnitř tak byl možný přístup jen přes dveře zabezpečené číselným kódem.

„Před několika týdny tady řádili zloději,“ řekl nám Mark Pearce, výkonný ředitel The Wales Holiday Company. „Nemilá záležitost. Kradli na více hřištích v okolí. Byli oblečeni jako golfisté a brali vše.“

Na Markovi, který si s námi potom zahrál zdejší větrnou osmnáctku, na níž nerostly žádné stromy, byla znát rozmrzelost. Nikdy předtím se tady nic podobného nestalo. Nikdy tady nezamykali, nic před sebou neschovávali. Southerndown představoval typické links hřiště. Bylo umístěno na mírné plošině nad mořem, v nejvyšším bodě bylo sedmdesát metrů nad hladinou. Vítr foukal různě, zleva i zprava, zezdola i seshora. Jediná jistota tu byla v tom, že dul neustále.

Podle toho také vypadala naše hra. Rozháraná, plná nečekaných zvratů. Jediné, co mne nakonec uklidňovalo, když jsem pochopil, že tady dobrá čísla nezahraji, byl pohled na všudypřítomné ovce.
Pletly se pod nohami, nečekaně vylézaly z pichlavých křovisek. Vlastník zdejšího panství, který půdu golfovému klubu pronajal, si totiž vymínil, že tu zvířata zůstanou.

Ryder Cup 2010 ve Walesu

Nejprestižnější golfové klání, střetnutí družstev Evropy a USA se letos uskuteční v Celtic Manor Resortu na hřišti The Twenty Ten Course. V golfovém centru, které bylo otevřeno v Newportu nedaleko Cardiffu před šesti lety, jsou tři hřiště. The Twenty Ten Course (6851 m, par 71), The Montgomerie (5825 m, par 69) a Roman Road (5957 m, par 70).

Golf a ekonomika

V roce 2009 utratili zahraniční i domácí golfisté ve Walesu 34 700 tisíc liber. Oproti předchozímu roku to představuje navýšení o 18 procent. Na hřištích hrálo 184 tisíc golfistů. Oproti předcházejícím letům to představovalo výrazný nárůst (2006 - 145 200, 2007 - 164 600, 2008 - 165 900). Procentuální struktura golfistů hrajících ve Walesu v roce 2009 byla následující: z Britských ostrovů (55,1), Walesu (22,8), Evropy (10,9), USA (10,4).

Autor: Jaroslav Matějka l Newport

Komentáře

Čtěte také

Předvolební kampaň jede naostro, přidaly se do ní ČSSD a KDU-ČSL

Předvolební kampaň jede naostro, přidaly se do ní ČSSD a KDU-ČSL

Horká fáze předvolební kampaně vládních stran začala. Socialisté a lidovci ji odstartovali včera v Plzni a v Praze, ANO ji představí v pátek v Ostravě. Partaje za krajské volby… více

Mobilní web