Letiště pod Everestem je zavřené, turisté jsou rukojmí mlhy | E15.cz

Letiště pod Everestem je zavřené, turisté jsou rukojmí mlhy

4. listopadu 2011 • 17:57
(VIDEO) Mlha uvěznila na úpatí nejvyšší hory světa Mount Everestu kolem dvou tisíc zahraničních turistů. Špatné počasí nedovoluje starty ani přistání letadel na jediném letišti v této oblasti v nepálském městečku Lukla. Letiště leží ve výšce 2800 metrů nad mořem a v posledních čtyřech dnech ho hustá mlha vyřadila z provozu. Podle předpovědi by se mlha měla rozptýlit nejdříve v neděli.

Všechny hotely jsou plné, a lidé proto přespávají i ve stanech, v letištní hale či v hotelových jídelnách v Lukle. Některé turisty se dnes z Lukly podařilo přepravit vrtulníky. Úřady připustily, že zablokovaným turistům hrozí o víkendu nedostatek potravin.

Letiště v Lukle je právě kvůli klimatickým podmínkám považováno za jedno z nejnebezpečnějších na světě. Denně odbaví kolem 500 cestujících.

Video z přistání na zřejmě nejděsivějším letišti světa – v Lukle – z roku 2007. O rok později se těsně před dráhou cestujícím ještě naskytl pohled na trosky letadla, jemuž chyběla příslovečná kapička štěstí… Jistě uznáte, že v „husté mlze“ se tady létat nedá

Autor: ČTK, nes
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!