Lákavé pláže turecké

Čisté moře, dlouhé písečné pláže, skvělé jídlo, bohatá historie a evropský servis s nádechem Orientu – to jsou hlavní důvody, proč v letních měsících míří na jih Turecka stále více Čechů. V loňském roce jich do Turecka podle Asociace českých cestovních kanceláří a agentur vycestovalo 171 tisíc, drtivá většina si za cíl zvolila právě Tureckou riviéru.

Turecká Riviéra
1.6.2012 10:51   |  

Celkem na jih země půlměsíce zavítá každý rok deset milionů turistů, polovinu z nich tvoří Rusové a Němci. Že místní cestovní ruch zažívá v posledním desetiletí nebývalý rozmach, je znát už po pár minutách jízdy z letiště největšího města riviéry. Ať se vydáte na východ či na jih od Antalye, všude vás zaskočí desítky rozestavěných hotelů a resortů na dohled od moře.


Čtěte také: Na místě, kde se zrodila demokracie, svítí slunce 300 dní v roce


Ve stovkách ubytovacích zařízení letovisek Belek, Alanya, Kemer, Beldibi či Side, v nichž pracuje přes 300 tisíc lidí, si na své přijdou milovníci plážové relaxace, vodních sportů i golfu, rodiny s dětmi či vyznavači klidného polehávání u bazénu. Mimo zdi hotelových areálů na návštěvníky čeká řada významných antických a byzantských památek a nespočet všemožných obchůdků a restaurací s místními specialitami.


Ubytování a jídlo

Let z Prahy do Antalye trvá tři hodiny. Do všech hlavních letovisek Turecké riviéry se dostanete autobusem do 2,5 hodiny. Týdenní pobyt v kvalitním pětihvězdičkovém hotelu all inclusive lze pořídit například u CK Neckermann od 16 tisíc korun. Lepšího opálení dosáhnete díky peelingu (před prvním sluněním) v turecké lázni hammam.

Většinu tradičních tureckých specialit, jejichž základ tvoří zelenina (hlavně lilek), ryby, maso a skvělé pečivo, lze ochutnat přímo v hotelu. Paradoxně na v Evropě nejznámější kebab je třeba vyrazit mimo hotelové komplexy, v nichž se běžně nenabízí. Zážitek je ochutnat Testi kebab (mix masa a zeleniny) pečený na ohni v hliněné amfoře, která se před konzumací rozbije. Sladkosti (chalva či baklava) jsou plné ořechů a medu, a jsou tak velmi syté.

Relax pod slunečníkem na pláži by nebyl kompletní bez sklenky anýzové pálenky Raki – národní nápoj po přidání ledu či vody získá mléčnou barvu a chutná báječně.


Nákupy a památky

Zábavným zpestřením pobytu je smlouvání s místními obchodníky. Nejlepší je smlouvat ve více lidech (ideálně za přítomnosti žen) o více zboží. V takovém případě vás nemine pozvání na výtečný čaj či silnou kávu s cukrem podávané v tulipánových skleničkách. Cenu zboží lze stlačit téměř na polovinu, chce to být jen neústupný.

Oficiální měnou je sice turecká lira, všude však lze platit eury či dolary. Kromě záplavy oblečení a módních doplňků všech značek stojí na trzích a v obchodech za pozornost nádherně naaranžované koření, výtečný je aromatický černý kmín používaný na pečivo a výrobu oleje.

Toulky za historií lze začít v historickém centru Antalye – cestou do přístavu minete mešity s impozantními minarety z 14. i 18. století, příjemně stinnými uličkami se pak z přístavu dostanete až k nejslavnější památce města – Hadriánově bráně z druhého století našeho letopočtu. Nedaleko od letoviska Kemer leží v národním parku zřícenina starověkého města Olympos či ohňová stráň Chiméra. Úchvatné jsou pozůstatky amfiteátrů a chrámů v Aspendosu či Side.

Autor: Petr Dašek

Komentáře

Čtěte také

Polsko čeká největší armádní cvičení od roku 1989, přijede 25 tisíc vojáků

Polsko čeká největší armádní cvičení od roku 1989, přijede 25 tisíc vojáků

Armádní důstojníci Polska a USA jednali dnes v německém Wiesbadenu o přípravě rozsáhlého vojenského cvičení NATO, které se uskuteční v červnu v Polsku. Cvičení Anakonda 16 se od 7… více

Komerční prezentace
Mobilní web