Kajakář Šedivý sjel s kolegy extrémně obtížnou nepálskou řeku

Mezinárodní expedice pěti profesionálních kajakářů včetně Čecha Jakuba Šedivého uspěla se svým odvážným projektem a sjela jako první extrémně obtížnou nepálskou řeku Langu Khola z vysokohorského Tinje na hranicích s Tibetem až po první silniční most přes řeku Karnali v tropické Chisapani u hranic s Indií. Jde o jeden z nejnáročnějších sjezdů v letošním roce na světě.

 Nepál, ilustrační foto
12.12.2012 15:52   |  

Lídrem skupiny byl Švýcar Ron Fischer, jemuž v týmu sekundovali extrémní kajakáři Francesco Salvato z Itálie, Francouzi Stephan Pion a Raphael Thiebaut a Čech Jakub Šedivý, v šestadvaceti letech nejmladší člen výpravy. „Byla to jednoznačně moje nejnáročnější expedice,“ řekl novinářům Šedivý.

Expedice byla na cestách měsíc. Velmi náročný byl už také nástup k řece v nepřístupném terénu v západním Nepálu. Expedice se tam totiž přesouvala vlastními silami za pomocí šerpů. Během devíti dnu ušla se zásobami na dvacet dní a s kajaky takřka 100 km přes tři sedla nad 5000 metrů nad mořem. „Na treku nás také zastihly následky výškové nemoci a noční teploty ve vyšších partiích klesly pod -20ºC,“ řekl Šedivý.

Sjezd ze čtyř a půl kilometru

Zatím jediný sjezd této řeky se datuje k roku 1999, ale zatím nikdo ji nesjel celou. Výprava nastoupila na vodu ve výšce 4530 metrů nad mořem a končil 190 metrů nad mořem. Celkem kajakáři odpádlovali za devatenáct dní kolem 540 km a vodě s nejvyšší obtížností.

„Sjezd této řeky je to to nejnebezpečnější a nejnamáhavější pádlování, jaké jsem kdy zažil,“ řekl v tiskové zprávě tým Salvato. „Každý manévr musel být na sto procent, nebyl prostor na chybu,“ uvedl. „Já si měl vzít teplejší spacák a péřovku,“ hořekoval Fischer, když výprava nocovala ve výšce takřka pět kilometrů.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Stát půjčí OKD 700 milionů korun. Žádná půjčka, ale dar, kritizuje opozice

Stát půjčí OKD 700 milionů korun. Žádná půjčka, ale dar, kritizuje opozice Fotogalerie

Stát půjčí těžební společnosti OKD, která je v úpadku, 700 milionů korun. Na středečním jednání o tom rozhodla vláda. Peníze půjčí státní podnik Prisko, který spadá pod… více

Mobilní web