Zámek Oltyně se na první pokus neprodal | E15.cz

Zámek Oltyně se na první pokus neprodal

25. června 2011 • 06:34
Dražba novorenesančního zámku Oltyně neskončila na první pokus úspěšně, zámek se neprodal. Vyvolávací cena zámeckého areálu byla 29,9 milionu korun. Dražební společnost Naxos ale jedná s pěti zájemci. Hlavním důvodem pro jejich neúčast na první dražbě byl krátký termín od vyhlášení do konání dražby, a to především kvůli zajištění úvěru. Zámek bude podle ní s největší pravděpodobností prodán tomu, kdo nabídne nejvyšší cenu spolu dokladem o schopnosti zajistit financování.

[file:10516:small:right]

Zámecký areál se nachází na pozemcích o rozloze 76 855 metrů čtverečních. V letech 2000 až 2006 byl rekonstruován na reprezentativní sídlo a na penzion vhodný pro pořádání svateb, oslav či firemních akcí. Okolo zámku je anglický park, v němž je bývalá myslivna přebudovaná na restauraci a někdejší sýpka. Obec Oltyně patřila k hradu Příběnice a první zmínka o ní je z roku 1378.

Novorenesanční zámek postavil tehdejší majitel panství Josef Fellner z Feldeggu. Sňatkem Anny Fellnerové z Feldeggu se synem vynálezce Františka Křižíka Janem přešel zámek do držení rodu Křižíků. Na přelomu 30. let 20. století byla na zámku anglická dívčí kolej. V roce 2000 se po vyřízení restitučních záležitostí a převodu majetkového podílu od strýce Jana Křižíka z Massachusetts stal majitelem oltyňského zámku Křižíkův prapravnuk, Čechoameričan Jiří Bárta. Na podzim 2006 se manželé Bártovi rozhodli převážně zrekonstruovaný zámek opustit. V současnosti ho spravuje agentura Top Lady.

 
>
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!