Trh se sklady letos stagnuje | E15.cz

Trh se sklady letos stagnuje

Letošní rok v České republice vykazuje dle očekávání zvolnění tempa. Potvrzují to výsledky prvního pololetí. Od ledna do června se u nás postavilo okolo 333 tisíc m2 moderních průmyslových ploch k pronájmu.

Pronajalo se a nájemcům bylo předáno 315 tisíc m2. V prvním pololetí loňského roku výstavba dosáhla 427 tisíc, pronajato a předáno bylo 385 tisíc m2. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Cushmann&Wakefield.

Letos tak došlo k propadu u výstavby o 22 procent a u nových pronájmů o 18 procent ve srovnání s rokem 2007. „Pokud se druhá polovina roku 2008 bude vyvíjet stejným tempem jako ta první, můžeme konstatovat, že rok 2007 byl na trhu průmyslových nemovitostí rekordní. K postupnému zpomalení trhu přispívá řada důvodů, kromě neustále rostoucí koruny samozřejmě i větší opatrnost na realitním trhu.

Developeři obtížněji získávají úvěry od bank, nájemci si více rozmýšlejí, zda si chtějí pronajmout nové prostory,“ říká Ferdinand Hlobil, vedoucí středoevropského průmyslového týmu v Cushman & Wakefield.

#####Nepronajaté prostory

Během prvního pololetí také vzrostl podíl nepronajatých prostor (tzv. nepronajatost) na celorepublikový průměr 11 procent.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!