V Ostravě začala obnova Dolní oblasti Vítkovic | E15.cz

V Ostravě začala obnova Dolní oblasti Vítkovic

Industriální památky v takzvané Dolní oblasti Vítkovic v severomoravské metropoli se konečně dočkají revitalizace. Obnova, na kterou přispěla půl miliardou korun i Evropská unie, začne rekonstrukcí šesté energetické ústředny, plynojemu a jedné ze tří vysokých pecí.

Chráněné objekty se změní ve výukový areál, kongresové centrum a naučnou prohlídkovou trasu. Do průmyslového areálu Vítkovic by se tak měl vrátit život za dva až čtyři roky.

Podle šéfa představenstva VÍTKOVIC Jana Světlíka je cílem vrátit do průmyslového areálu život, ne jen opravit památky. „Chceme vytvořit nové širší centrum Ostravy,” řekl. Sdružení získalo dotaci z evropských fondů i státního rozpočtu, určenou pro podporu využití národního kulturního dědictví. Nejpozději do roku 2013 z VI. energetické ústředny dle architektonického návrhu manželů Zemánkových vznikne výukové centrum včetně interaktivního muzea. Z vysoké pece č. 1 se stane naučná prohlídková trasa s výhledem na Ostravu. Za její proměnou stojí uznávaný architekt Josef Pleskot. Podle jeho návrhu se promění i obří plynojem z roku 1921 v multifunkční centrum s kongresovým sálem pro 1500 lidí, galerií i kavárnou.

Strojírenské VÍTKOVICE, jimž Dolní oblast Vítkovic patří, chtějí obnovit postupně celý průmyslový areál. Památkově chráněných je v něm 11 hektarů, které se staly evropským kulturním dědictvím. Na zbývajících 140 hektarech blízko centra Ostravy má vzniknout kulturně-společenský areál s vědeckými pracovišti, vysokoškolským centrem a veřejným sportovištěm. Developerský projekt Nové Vítkovice si vyžádá až 60 miliard korun.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!