Centrum Stříbra dostane novou tvář | E15.cz

Centrum Stříbra dostane novou tvář

Novou tvář svého historického jádra dostane osmitisícové Stříbro. Šedivé obdélníkové náměstí i na něj napojené ulice čeká kompletní rekonstrukce za více než 50 milionů korun.

Největší investice posledních deseti let výrazně změní centrum bývalého hornického města, vytvoří klidovou zónu s novou zelení i vodními plochami, zklidní dopravu. Rekonstrukce začne na jaře, hotova bude do roka, součástí je i obnova morového sloupu. „Máme hotový projekt a čekali jsme, jak dopadne přehodnocení 6. výzvy Regionálního operačního programu Jihozápad. Uspěli jsme,“ uvedl končící starosta Miroslav Nenutil. Stříbro tak má přislíbenu dotaci 46 milionů korun, podle původní smlouvy by se mělo na realizaci podílet 7,5 procenty, pokud ale projdou úsporné balíčky, bude muset dát ze svého 15 procent.

[file:8110:small:right]

Podle Nenutila jsou práce rozděleny do dvou etap, první část řeší plochu náměstí, druhá na něj navazující ulice. Zcela zásadní je změna povrchu náměstí, asfalt nahradí dlažba. „V ní se objeví výjevy, které by evokovaly historii a tradici města, tedy hornictví a husitství. Má tam být i symbol Zlaté stezky, jež vedla z Prahy do Norimberka,“ řekl starosta. Při úpravách budou odstraněny staré jírovce, nové stromy naopak mají být vysázeny blíž k radnici, kde vytvoří odpočinkovou zónu pro pěší.

#####Změní se i doprava

Náměstí, jehož dominantou se stane opravený 14 metrů vysoký morový sloup, dostane i nové vodní prvky. Před stávající kašnou vznikne uskupení 18 malých fontán. Také na druhé straně obdélníkové plochy jsou navrženy další menší vodní plochy. Podle návrhu se i v nich má zobrazovat historie města. Úpravy změní také dopravu a zabrání tomu, aby náměstí i nadále sloužilo jako zkratka při průjezdu na Plzeň. O polovinu klesne počet parkovacích míst na náměstí, kompenzací má být nové parkoviště v Mánesově ulici.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!