V Radlicích vyroste architektonický unikát | E15.cz

V Radlicích vyroste architektonický unikát

27. července 2009 • 10:29
Unikátní stavba, která nemá v České republice obdoby, vyroste v pražských Radlicích. Atriový dům v neobvyklém tvaru lichoběžníku kopírující strmý svah je dílem předního českého architekta a nositele několika prestižních ocenění Jana Šestáka, Marka Deyla a jejich studia pha. Ojedinělé řešení si podle Šestákových slov vyžádal náročný terén.

V projektu se podařilo umně skloubit účelnost s elegancí. Stavební práce na Atriu Radlice se sedmi moderními administrativními prostory a 35 luxusními a originálně řešenými byty, jehož investorem je Eterna Develop CZ, by měly být zahájeny letos v září. Projekt je výjimečný především tím, jak se vypořádává s komplikovaným terénem. „Překážka v podobě tohoto složitého terénu vede k nezaměnitelnému řešení,“ říká architekt Šesták. Atrium rozděluje na dvě části vysoká opěrná stěna. Část administrativní bude směřovat do Radlické ulice a spolu se stěnou oddělí od hluku z této komunikace část bytovou, která je posazena výše ve svahu. „Na střeše části s administrativními prostory budou vytvořeny hluboké květníky a do nich pak zasazeny stromy. Ty podpoří odclonění bytů od frekventované silnice a navíc vytvoří malé mikroklima,“ popisuje neobvyklé řečení Jan Šesták. Výhodou zejména pro matky s dětmi bude podle architekta vchod z druhé strany domu vedoucí rovnou do „zelené“ vilové čtvrti.

#####Interiéry dbají na maximální funkčnost

Poměrně velkoryse pojaté interiéry bytů dbají na kvalitu dispozic, tedy na maximální funkčnost umožňující co nejpohodlnější bydlení. „Snažíme se například i o to, aby jejich obyvatelé nevstupovali pouze do chodby, ale spíše do haly, v níž lze umístit šatní skříň, věšák a křeslo, na které si mohou sednout a zout si boty,“ vysvětluje význam účelnosti Šesták. V interiérech bylo použito také řešení, kdy dveře do pokoje či do ložnice jsou integrované ve vestavěné skříni. Přispívá to podle jeho slov k ucelenosti a eleganci bytů. Při projektování impozantní chodby vycházeli architekti z již realizovaného schodiště v Ústavu molekulární genetiky Akademie věd, za které získal Jan Šesták na Grand Prix 2008 od Obce architektů prestižní ocenění za interiér. Schodiště v obytné části Atria je prosvětleno díky speciálním horním světlíkům. Projekt pamatuje také na to, aby obyvatelé domu měli co nejlepší výhled do údolí Radlic stejně jako na protější svah Barrandova.

 
>
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!