Daň z nemovitosti za parkoviště či výstaviště by se mohla snížit | E15.cz

Daň z nemovitosti za parkoviště či výstaviště by se mohla snížit

Poslanecká sněmovna v prvním čtení podpořila novelu zákona, díky níž by mohla klesnout daň z nemovitosti za parkoviště či výstavní plochy. Novela vyjasňuje, jak se tyto tzv. plošné stavby zdaňují. Nemají už být předmětem daně ze staveb, ale budou podléhat sazbě daně z pozemků.

Daň bude představovat podle druhu podnikání buď korunu, nebo pět korun za metr čtvereční zpevněné plochy pozemku, což je polovina dosavadní sazby. Kvůli změně kvalifikace se už na ně také nebude vztahovat koeficient 1,5, o který obce zvyšují daň u budov. Ministr financí Miroslav Kalousek uvedl, že novela ulehčí život nejen správcům daně z nemovitosti, ale také plátcům. Protože se mění pouze zařazení těchto ploch do jiné sazby, ale nemění se jejich rozsah, nebudou muset poplatníci zjišťovat jejich novou výměru. Budou ale muset podat daňové přiznání, ve kterém tyto plochy zařadí do daně z pozemků.

Nový režim zdanění se týká pouze těch pozemků v katastru, které jsou vedeny jako ostatní plocha, zastavěná plocha a nádvoří. Netýká se pozemků zemědělské půdy, půdy hospodářských lesů i rybníků.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!