Kde je nejdražší bydlení na světě?

Luxusní bydlení je nejdražší v Monaku, Londýně a Hongkongu. Ceny velkých apartmánů v Praze patří také mezi nejdražší na světě.

 Byty v Hong Kongu
8.8.2012 11:42   |  

Kvalitní bydlení v historických a ekonomicky prosperujících městech světa je drahé, hodnotu si poměrně dobře uchovalo i během ekonomické krize. Centra velkých měst se nemění a pronájem nabízí zajímavé zhodnocení. Za dobrou adresu ve finančních, ekonomických, módních a historických centrech se platí. Průměrná cena pěkného apartmánu o velikosti 120 m2 v centru Prahy je tak na seznamu třiceti nejdražších měst světa dle zprávy společnosti Global Property Guide (World´s most expensive cities).

Za tradiční adresy se platí

O ceně nemovitosti rozhoduje řada aspektů. Především však, v jaké lokalitě se nachází. Ekonomický vývoj v zemi, pracovní možnosti v daném městě, studijní život nebo životní prostředí, to je jenom několik kritérií ovlivňujících cenu. Ceny všech nemovostí, nejenom tedy apartmánů o velikosti 120m2, jsou nejvyšší ve městech na předních místech v tabulce dole. Jedná se o tradiční prosperující města.


Čtěte také: Londýn otevřel nejvyšší mrakodrap v Evropě


Výdaje za bydlení tvoří i třetinu rozpočtu

Výdaje na samotné bydlení činí v Evropě čtvrtinu rodinných výdajů. Do výdajů na bydlení jsou zahrnuty výdaje za nájem, vodu, elektřinu, plyn a ostatní paliva. Při započítání splátek úvěru by výdaje průměrné domácnosti spojené s bydlením byly ještě nesrovnatelně vyšší. Z členských zemí EU jsou nejvyšší výdaje za bydlení v zemích Skandinávie, kde dosahují až jedné třetiny rodinných příjmů.

Londýnský byt

Kdy se investice vrátí?

V Londýně při průměrné ceně 20 505 $ za m2, stojí apartmán 120 m2 velký na velmi dobré adresa 2 460 600 $. Nájemné při průměrné ceně 8 830 $ měsíčně činí téměř 106 tisíc $ za rok. Nominální návratnost je tak pro potenciální investory necelých 23 let, nájemné ve většině případů kopíruje inflaci a každoročně se zvyšuje, zjednodušeně tedy můžeme počítat, že i reálná návratnost může být zmiňovaných 23 let.

V současné době nejvíce stoupají ceny nemovitostí v Pobaltských zemích, kde během let 2008 a 2009 ceny nemovitostí výrazně klesly. Ekonomická krize srazila ceny nemovitosti v Lotyšsku a Estonsku až na polovinu. Nákup nemovitosti v těchto letech tedy přinesl investorům značné zisky. Po prvotních velkých problémech se totiž podařilo oběma zemím ustát ekonomickou krizi. V současné době patří např. Estonsko mezi nejméně zadlužené evropské země.

Nejdražší apartmány na světě? Monako, Londýn a Hongkong

Průměrná cena apartmánu o velikosti 120 m2 v Monaku činí 53 226 $, v Londýně 20 505 $, Hongkongu 20 371 $ a Paříži 18 066 $. Vzhledem k ekonomické krizi došlo v průměru ke zlevnění cen nemovitostí ve většině evropských zemí, všude však v jiné intenzitě. Naproti tomu v asijských zemích ceny nemovitostí neustále stoupají. V Hongkongu, Singapuru nebo Taiwanu ceny nemovitosti neustále každoročně stoupají, a to i během ekonomické krize. Pro trh s nemovitostmi znamenala ekonomická krize velké příležitosti.

Průměrná cena při koupi apartmánu 120 m2 v nejdražších městech (v centru města, dolarech za m2 v roce 2012)

Ceny v Hongkongu a Singapuru stoupají

Singapur i Hongkog patří mezi nejlépe hodnocené ekonomiky světa. Obě země jsou dle mnoha mezinárodních hodnocení považovány za nejefektivnější a nejliberálnější ekonomiky světa. V Hongkongu ani Singapuru neexistují žádné pobídky ani omezení, téměř celé národní ekonomiky jsou privátní.

Hongkongu a Singapuru tak patří s výrazným náskokem první místo v hodnocení míry zahraničních investic v přepočtu na jednoho obyvatele. Efektivita obchodu a výkon obou ekonomik je obdivuhodný. Obě země navíc mají jedny z nejjednodušších daňových systémů na světě a daňové zatížení je minimální. Fungující a prosperující ekonomika potom vytváří tlaky na růst cen nemovitostí.

Autor: Petr Gola, FinExpert

Komentáře

Čtěte také

Luxus netáhne, firma Michaely Bakala opět skončila ve ztrátě

Luxus netáhne, firma Michaely Bakala opět skončila ve ztrátě Fotogalerie

Hospodaření společnosti Luxury Brand Management podnikatelky Michaely Bakala, která v centru Prahy provozuje butiky s luxusním zbožím, skončilo loni ztrátou 153 milionů korun. V… více

Mobilní web