I logistické haly mohou vznikat jako zelené budovy | E15.cz

I logistické haly mohou vznikat jako zelené budovy

24. února 2011 • 12:53
Nájemce logistických nemovitostí ve stále větší míře zajímá nejen samotná výše nájemného, ale také to, jak může snížit provozní náklady. Možností úspor je hned několik – instalace solárních panelů, vytápění pomocí tepelných čerpadel, úsporné osvětlení a další.

Zabrat pole nebo svah solárními panely má – kromě legislativních aspektů – i rozměr krajinný nebo urbanistický. Hektary solárních panelů sice vyrábějí tzv. „čistou“ elektrickou energii, ale zároveň hyzdí krajinu. Společnost P3 v současné době instaluje solární panely na střechy svých skladovacích a výrobních projektů, což je oproti stavění „na zelené“ louce mnohem ohleduplnější ke krajině, a navíc to přináší další synergické efekty. „Projekty v areálech PointPark Prague D1 a PointPark Prague D8 jsme již realizovali,“ říká Tomáš Kubín, projektový manažer společnosti PointPark Properties (P3). Vyrobená elektřina je spotřebovávána nájemci, kteří mají garantovanou cenu přibližně o 10 až 15 procent nižší než z běžné distribuční sítě. Přebytky pak developer prodává do sítě ČEZ.

#####Značné částky ušetří i úsporné osvětlení

„Náš záměr zelené logistiky ale nekončí tím, že na střechy instalujeme solární panely. V jedné z našich hal (DCB) instalujeme energeticky úsporné osvětlení, které sníží náklady na osvětlení až o 70 procent,“ přibližuje dále Tomáš Kubín. Energeticky úsporné osvětlení skladů by se mělo postupně stát standardem a vzhledem k využití moderních materiálů se významně sníží celková energetická náročnost budov. Dalšími možnostmi, jak snížit náklady spojené s provozem logistických nemovitostí, je nadstandardní tepelná izolace fasádního a střešního pláště.

„Spočítali jsme si, že když u našich projektů zvýšíme tloušťku fasádního pláště z 8 na 10 centimetrů, přinese to úspory v nákladech za plyn v objemu kolem osmi procent. A to je při dnešních rostoucích cenách zajímavá úspora pro nás i naše nájemce,“ říká Tomáš Kubín. Stejně tak zvýšený počet střešních světlíků omezuje potřebu umělého osvětlení, a tedy opět energetickou náročnost. Na halách P3 je využito přibližně pět procent střešní plochy světlíky, což převyšuje standardní normu, jež vyžaduje pouhá dvě procenta.

#####K vytápění se využívají tepelná čerpadla

Kromě osvětlení, solárních panelů a zateplení fasád jedná momentálně společnost P3 o možnosti využití volitelného způsobu vytápění kancelářských prostor v halách prostřednictvím tepelných čerpadel. Především v prostorách nad 500 metrů čtverečních se toto řešení jeví jako ideální alternativní varianta. I přes vyšší počáteční investici jsou výsledkem výrazně nižší provozní náklady. Pro logistické nemovitosti lze využít dvojí systém: buď voda–voda, nebo vzduch–voda. Snížení nákladů se tak může pohybovat v rozmezí mezi 30 až 60 procenty. Další možností úspor je případná instalace areálového osvětlení s technologií LED diod v kombinaci s energeticky úsporným a inteligentním osvětlením haly.

„Poptávka po úspornějších řešeních je stále patrnější a setkáváme se s těmito požadavky téměř u všech jednání s našimi současnými i budoucími partnery. Souběžně s vývojem těchto moderních, úsporných technologií je možné očekávat i postupné snižování počátečních investic do takových instalací, a tudíž i jejich větší rozmach. V současnosti totiž stále platí, že se pro takové řešení rozhodnou klienti s dlouhodobější vizí na konkrétním projektu,“ dodal Tomáš Kubín.

 
>
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!