Příběh továrny v centru města | E15.cz

Příběh továrny v centru města

Luxusní secesní činžáky Starého Města skrývají ve svých vnitroblocích a dvorech zajímavá překvapení. Jedním z nich je i velkorysá budova továrny vystavěné v duchu průmyslové secese. V devadesátých letech minulého století z ní zůstalo jen torzo s cihlovým komínem.

*V centru Prahy v bývalé továrně z roku 1905 vznikl ze zchátralé stavby multifunkční prostor s vinotékou*

Stavba z roku 1905 původně sloužila k výrobě a je vlastně překvapením, že se v centru Prahy tak rozlehlá budova vůbec postavila. V roce 1948 byla navíc rozšířena o nové strojovny, kotelnu, brusírnu a kancelář, část nádvoří byla zastřešena dřevěným přístřeškem. V roce 2005 pak přišli majitelé architektonického a interiérového studia Design by Donlič, tedy architekti Ivana Dombková a Rostislav Černík, s nápadem zchátralý prostor zrekonstruovat. Chtěli zkusit, jak využít potenciál tohoto prostoru.

[file:2777:small:left]

#####Původní charakter budovy zachován

„Bylo třeba rozebrat stávající budovy továrny, repasovat komín, snížit úroveň dvoru, podlahy továrny, vybudovat nový objekt o dvou úrovních. Mým záměrem nebylo bourat, ale co možná nejcitlivěji přebudovat továrnu znovu.

A to tak, aniž by ztratila na svém původním romantizujícím duchu,“ charakterizuje rekonstrukci v autorské zprávě studia Ivana Dombková. „Nová továrna tak zcela zachová a podtrhuje charakter původní budovy z roku 1905, v interiéru naleznete režné zdivo, ocelové a litinové nosné konstrukce, tovární okna - fasádní i střešní, i původní cihlové zdivo. Rekonstrukce sází na symbiózu starého s novým, na dynamiku kontrastů materiálových a stylotvorných prvků - sklo, ocel, dřevo, cihly, beton, na hru průhledů, povrchů, odrazů a průsvitů.

Cílem je napětí, tajemství … a harmonie. Charakter rekonstrukce podtrhuje vše nádherné a cenné z původního objektu - cihly, ocel, litina, původní nosné konstrukce - a rovněž nápadité v logice a jednoduchosti a doplňuje tyto hodnoty trvanlivými a poctivými materiály dneška,“ dodává.

#####Prostor pro lahůdky i kulturu

Architektonicky autorka prostor vyřešila střídáním principu „uzemnění“ a „zavěšení“ - část objektu navazuje přímo na obytný dům, další má charakter obrovské „zavěšené“ lávky, zavěšené mezi dvěma stavbami, pod níž je možné projíždět se zásobováním. Objekt má z jedné třetiny prosklenou střechu, prosvětlen je z obou protilehlých fasád.

Jeho vnitřní i vnější charakter tak podtrhuje dojem zavěšení. Celkovou rekonstrukcí tak vznikl prostor o výměře 900 m2, jehož náplní je kromě vinotéky a rozsáhlé nabídky lahůdek především kvalitní architektura, design, umění, film, nejrůznější přehlídky a reklama.

Prostor koncipovaný jako multispace má kapacitu 250 lidí. Slavnostně byl otevřen loni na podzim v rámci přehlídky Designblok. Projekt multifunkční vinotéky ukazuje, jak se dá ve složitých podmínkách památkově chráněné zóny v Praze 1 vybudovat z bývalé továrny smysluplný, ale i komerčně fungující prostor. Architektura, kterou navrhla Ivana Dombková, v sobě spojuje design, moderní pojetí, ale i tradici bývalé průmyslové stavby.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!