Vláda projedná dvojnásobné zvýšení poplatků za vklady do katastru | E15.cz

Vláda projedná dvojnásobné zvýšení poplatků za vklady do katastru

11. března 2011 • 09:20
Za návrh na vklad do katastru nemovitostí lidé možná budou muset platit dvakrát víc než teď. Vláda má za týden projednat návrh novely zákona o správních poplatcích, který chce poplatky zvýšit ze současných 500 korun na 1000. Změna má zohlednit inflaci. Současná výše poplatků totiž platí od roku 1994.

Návrh počítá také s dalšími změnami. Například maximální částka pro návrhy týkající se vkladů souvisejících s výstavbou veřejně prospěšné stavby se může zvýšit z aktuálních 5 tisíc na 10 tisíc korun. Návrh na vklad bude muset být také již ke dni podání návrhu doložen listinou, na základě které má úřad právo zapsat.

Návrh novely zákona o správních poplatcích předkládá ministerstvo zemědělství a Český úřad zeměměřický a katastrální. Zvýšit poplatky za zápisy do katastru se už dvakrát pokoušela také bývalá vláda Mirka Topolánka. „Avšak s ohledem na to, že vládě byla vyslovena nedůvěra a očekávaly se nové volby na podzim roku 2009, před nimiž není populární zvyšovat správní poplatky, skupina poslanců svůj návrh stáhla,“ stojí v důvodové zprávě k návrhu. Vkladem se do katastru zapisují změny, které vznikají především na základě smlouvy. Vedle nejčastěji zastoupeného vlastnického práva se vklady týkají také změny zástavního práva, předkupního práva nebo věcných břemen.

 
>
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!