Soutěž BEFFA vybrala nejlepší stavby v Praze a Středočeském kraji

15.10.2012 10:56   |  

Odborná porota česko-slovenské soutěže Building Efficiency Awards (BEFFA) vyhlásila nejzajímavější a energeticky úsporné nové stavby v Praze a Středočeském kraji. V Praze postoupily do česko-slovenského finálového kola čtyři stavby v kategorii bytový dům, jedna nebytová budovy a jedna rekonstrukce. Ve Středočeském kraji postupují dvě stavby v kategorii rodinný dům, informovali pořadatelé soutěže.

Do 1. ročníku soutěže nových, architektonicky, konstrukčně a energeticky výjimečných staveb bylo přihlášeno celkem 141 projektů z České a Slovenské republiky. „Projekty přihlášené do soutěže ukazují, že moderní současná architektura umí velmi nápaditě a originálně skloubit estetiku staveb s energetickými úsporami a kvalitou života pro obyvatele či uživatele stavby. A to je velmi progresivní trend, který jsme rádi podpořili,“ uvedl náměstek ministra pro místní rozvoj Michal Janeba.
Ve Středočeském kraji a v Praze se utkalo celkem 32 projektů, z toho 17 za Prahu. Z pohledu počtu projektů byl kraj Praha zastoupen spolu s jižní Moravou nejčetněji. „Regiony Praha a střední Čechy patří k nejbohatším v rámci ČR a projevilo se to i v počtu a kvalitě přihlášených staveb. Ve finálovém kole je však čeká tvrdá konkurence, zejména v kategoriích rodinné domy a rekonstrukce. Už nyní je také soutěž BEFFA co do počtu přihlášených projektů největší architektonickou soutěží u nás, takže úspěch bude pro vítězné stavby skutečně prestižní,“ uvedl předseda poroty BEFFA Jiří Hirš z Fakulty stavební Vysokého učení technického v Brně.
Vítězné stavby

V Praze do finálového kola postupují 4 projekty v kategorii bytový dům a jeden v kategorii rekonstrukce.
kategorie bytový dům (neřazeno):

• projekt X-LOFT - nízkoenergetický bytový dům na Praze 8 Investor: Design Development CZ s. r. o. Architekt: Masák & Partner s. r. o.

• Energeticky pasivní bytová vila Pod Altánem v Praze – Strašnicích Investor: JRD s. r. o. Architekt: Aleš Brotánek, Jan Praisler, AB ateliér Generální dodavatel: Konstruktis a. s.

• bytový Vila dům v Podbabě Developer: BVK s. r. o. Autor: Ing. Pavel Hroch, ABCD Studio s. r. o.

• nízkoenergetický bytový dům Vila Augustus ve Strašnicích na Praze 10
Architekt: Podlipný Sladký architekti s. r. o.
Investor: JRD s. r. o.

kategorie rekonstrukce:

• modernizace školy International School of Prague v Praze 6 Architekt: Ing. arch. Jiří Dřevikovský, Ing. arch. Veronika Hladíková, Ing. arch. Sylva Kočnarová, Arch.Design, s. r. o.
Investor: International School of Prague, s. r. o.

kategorie nebytové budovy:

• administrativní budova Maint Point v Karlíně
Architekt: DaM spol. s r. o. - Richard Doležal a Petr Malinský Projektant: AED project, a. s.
Investor: PSJ INVEST, a. s. / Main Point Karlin, a. s.
Dodavatel: PSJ, a. s.

Ve Středočeském kraji se do česko-slovenského finálového kola probojovaly dvě stavby v kategorii rodinný dům.
kategorie rodinný dům (neřazeno):

• dřevostavba rodinného domu ze systému d3D - dřevo ve 3 dimenzích v Kostelci nad Labem
Investor: soukromá osoba
Autorský návrh: Ing. Pavel Valenta, Akad. arch. Pavel Rydlo
Realizace: České dřevařské závody Praha, a.s.

• rodinný dům Vonoklasy (dřevostavba v nízkoenergetickém standardu)

Investor: Jana a Ladislav Trpákovi
Autor: UNIT architekti / Jiran Kohout architekti - Ing. arch. David Tichý, Ph.D., Ing. arch. Michal Kohout, Ing. arch. Zdeněk Jiran
Vítězné stavby postupují do česko-slovenského finále soutěže Building Efficiency Awards, jejíž výsledky budou slavnostně oznámeny na konci listopadu v Praze. Přihlášené dřevostavby ve všech kategoriích budou moci ve finále získat navíc ocenění i v této kategorii.
Building Efficiency Awards 2012 (BEFFA) je prvním ročníkem soutěže současných stavebních projektů s výjimečnou energetickou, konstrukční a architektonickou hodnotou realizovaných v České a Slovenské republice. Jejím cílem je vedle snahy zviditelnit unikátní architektonické projekty také podpora implementace evropské směrnice “20-20-20″ o energetické náročnosti budov. Odborným garantem soutěže BEFFA je Vysoké učení technické v Brně (Fakulta stavební, projekt AdMaS). Záštitu nad letošním ročníkem soutěže převzalo v České republice Ministerstvo pro místní rozvoj, Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků a na Slovensku Ministerstva dopravy, výstavby a regionálního rozvoj. Do soutěže bylo možné od 14. března do 31. července 2012 přihlásit projekty realizované v České a Slovenské republice, které byly dokončeny v období od 1. 1. 2010 do 30. 6. 2012.

Komentáře

Čtěte také

Chovanec žádá miliardy na zvýšení bezpečnosti. Máte rezervy, reagoval Babiš

Chovanec žádá miliardy na zvýšení bezpečnosti. Máte rezervy, reagoval Babiš

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) požaduje tři miliardy korun navíc na navýšení počtu policistů a boj proti terorismu. ČSSD považuje bezpečnost za prioritu při sestavování… více

Mobilní web