Rakousko a ČR mají nejnižší sazby hypoték | E15.cz

Rakousko a ČR mají nejnižší sazby hypoték

Skupina TPA Horwath provedla v říjnu druhé kolo bleskového výzkumu, ve kterém porovnala hypoteční sazby v zemích střední a východní Evropy. Z průzkumu vyplývá, že v současné době jsou nejvýhodnější sazby v Rakousku (3 % p.a.) a v České republice (3,46 % p.a.), naopak nejvyšší sazby má Maďarsko (mezi 10 – 11,5 % p.a.). Rozdíl mezi nejnižšími a nejvyššími sazbami činí v průměru cca 7 - 8 procentních bodů.

Z průzkumu je patrné, že pohyb sazeb rozhodně neprochází ve sledovaných zemích stejným vývojem. Kromě ČR klesaly sazby od května, kdy proběhlo první kolo průzkumu, jen v Chorvatsku. V ostatních sledovaných zemích se buď sazby v průměru neměnily, nebo docházelo k jejich růstu s různou intenzitou. Průzkum proběhl v České republice, Rakousku, Slovensku, Polsku, Slovinsku, Chorvatsku, Srbsku a Rumunsku, nově i v Bulharsku a Maďarsku.

V Maďarsku je situace odlišná od všech ostatních zemí střední Evropy. Před ekonomickou krizí bylo v Maďarsku časté půjčovat si v cizích měnách z důvodu velmi nízké úrokové sazby u úvěrů v eurech nebo švýcarských francích ve srovnání s forintem. Po znehodnocení forintu pak na přelomu roku 2011 a 2012 proběhla u řady hypoték v cizích měnách státem řízená konverze na forint, na které byly donuceny podílet se i banky. Aktuálně se situace poněkud vyrovnala a sazby úvěrů v eurech se pohybují kolem 9,05 % a v domácí měně se pohybují mezi 10–11,5 %. Nové hypotéky se poskytují ve forintech, ale netěší se velkému zájmu obyvatel.

V Bulharsku je naopak velmi těžké stanovit průměrnou hodnotu úrokové sazby u hypoték, protože se velmi rychle a často mění. Navíc existují značné rozdíly mezi jednotlivými bankami. Rozdíl mezi sazbami hypoték v eurech a v bulharské měně je ale minimální. Obrovský rozdíl naopak existuje v Srbsku, kde se úrokové sazby v eurech pohybují mezi 5,7 a 6,5 % a u domácí měny mezi 18,2 a 21,7 %. I proto se nové hypotéky poskytují nejčastěji v eurech. Před krizí bylo přitom obvyklé uzavírat hypotéky v eurech jen pro skutečně velké objemy a běžné hypotéky byly poskytovány v lokální měně.

„Lze tedy konstatovat, že výše úrokových sazeb v České republice, které jsou na historických minimech a pokles cen nemovitostí za poslední dva roky, nahrává těm, kdo si chtějí pořídit vlastní bydlení. Oproti ostatním zemím CEE jsme na tom vcelku dobře a zdá se, že tento trend ještě nějakou dobu vydrží, ale nikdo nemá křišťálovou kouli, aby přesně odhadl, jak dlouho,“ komentoval průzkum Petr Karpeles, partner TPA Horwath.

Aktuální roční hypoteční úroková míra v zemích CEE/ květen 12/ říjen 12

1. Rumunsko 6,13% 6,93%
2. Srbsko 5,70% 6,10%
3. Chorvatsko* 5,55% 5,27%
4. Slovensko 5,00% 5,00%
5. Česká republika* 3,68% 3,46%
6. Polsko 3,24% 4,43%
7. Slovinsko 3,11% 3,65%
8. Rakousko 3,00% 3,00%
9. Bulharsko* n/a 7.5%
10. Maďarsko* n/a 10,79%

* Sazby uváděny v lokální měně země, u ostatních zemí v EUR

Z důvodu porovnatelnosti s údaji v květnu zachována sazba v EUR, aktuálně poskytovány úvěry v lokální měně PLN

Zdroj: TPA Horwath

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!