Pozemkový fond do roku 2012 vypořádá pozemky, které spoluvlastní | E15.cz

Pozemkový fond do roku 2012 vypořádá pozemky, které spoluvlastní

23. února 2011 • 15:18
Pozemkový fond ČR (PF) chce do konce roku 2012 vypořádat podíly u pozemků, o jejichž vlastnictví se dělí s jinými osobami. Jde o více než 15 400 pozemků s celkovou výměrou přes 9 tisíc hektarů. Fond proto začal oslovovat spoluvlastníky nemovitostí s návrhem převodu státního podílu na ně či rozdělení pozemku mezi současné spoluvlastníky.

PF se dnes v řadě případů o pozemek s dalšími osobami dělí. Příslušný podíl přitom vyjadřuje pouze míru účasti spoluvlastníka na právech a povinnostech vyplývajících ze spoluvlastnického vztahu. „Z toho je zřejmé, že výkon správy u spoluvlastnického podílu je přinejmenším administrativně náročný a případy, kdy je stát - Pozemkový fond ČR spoluvlastníkem, je tedy žádoucí v maximálním možném rozsahu minimalizovat,“ uvedl ředitel fondu Radim Zika. „Prvním řešením je uzavření dohody o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví státu a ostatních spoluvlastníků, a to buď převodem spoluvlastnického podílu státu na spoluvlastníka, a nebo reálným rozdělením nemovitosti,“ řekl Zika. V případě, že spoluvlastníci nezareagují na první nabídku, rozešle jim fond nabídku k využití svého předkupního práva. PF od roku 1999, kdy začal platit zákon o prodeji půdy, prodal 725 tisíc pozemků o celkové výměře 512 tisíc hektarů za 26 miliard korun. Dalších 28 tisíc pozemků o výměře 9 tisíc hektarů převedl fond bezúplatně na obce, veřejné vysoké školy a veřejné výzkumné instituce. Nyní v České republice spravuje přibližně 240 tisíc hektarů půdy. V nich je zahrnut také majetek pro stále nevyřešené církevní restituce i státní rezervy pro dopravní a jiné stavby.

Fond nyní prochází transformací a organizačními změnami. V současné podobě má fungovat do konce roku 2012. Podle původního záměru se poté měl přeměnit na samostatnou organizační složku státu, spadající s největší pravděpodobností pod ministerstvo zemědělství. Smlouva, kterou mezi sebou po loňských parlamentních volbách uzavřely strany současné vládní koalice, a následné programové prohlášení vlády však s transformací PF na organizační složku státu již nepočítá. Namísto toho má jako nástupce fondu vzniknout Pozemkový úřad České republiky coby samostatná právnická osoba oddělená od státního rozpočtu.

 
>
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!