Nová radnice Kralup vznikne přestavbou obchodního domu za 150 milionů | E15.cz

Nová radnice Kralup vznikne přestavbou obchodního domu za 150 milionů

9. srpna 2012 • 14:12
Vedení Kralup na Vltavou by se do konce příštího roku mělo nastěhovat do nové radnice. Přestavba nevyužívaného obchodního domu Máj za 150 milionů korun začne ještě v srpnu. Úřad sídlí ve třech budovách, z nichž vlastní jen jednu. „Za nájem platíme 1,2 milionu ročně,“ řekl místostarosta Libor Lesák (ODS).

Myšlenka postavit vlastní budovu přišla krátce po revoluci s navýšením počtu pracovníků úřadu, uvedl místostarosta. Město neuspělo v privatizaci budovy hotelu Sport, kde dnes v nájmu sídlí městský úřad a zastupitelstvo. Objekt podle radních nevyhovuje i proto, že nemá bezbariérový přístup a není dostatečně reprezentativní.

Stavbu hodlá radnice platit hlavně z vlastních zdrojů. „Město v devadesátých letech prodalo za 100 milionů akcie Unipetrolu a zastupitelstvo se tehdy usneslo, že peníze budou vloženy na zvláštní účet a budou rezervovány na stavbu nového úřadu, případně využity na přestavbu centra města,“ řekl Lesák. Na zbylou část investice radnice patrně použije úvěr, je však možné, že vyčlení peníze z rozpočtu nebo z prodeje městského majetku, uvedl Lesák. Za 40 milionů korun město nyní prodává nemocnici.

O přestavbě městského centra se údajně uvažuje hlavně v posledních šesti letech. Podle koncepce přestavby a rozvoje má úřad sídlit právě tam. Uvažovalo se o úpravě hotelu Praha nebo budovy palírny. Postupem času, se vznikem obchodních center na okrajích města, se ale vylidnil obchodní dům Máj ze 70. let a volba padla na něj. Železobetonová stavba, zakrývající pohled na kostel na Palackého náměstí, přijde o východní křídlo a celková rekonstrukce by měla skončit do října 2013.

Při výběrovém řízení na jaře radní vylosovali z 22 zájemců sedm firem, z nichž s nejnižší cenou 127 milionů Kč bez DPH zvítězila liberecká společnost Syner. Proti metodě losování měla námitky opozice. Radní ji zdůvodnili rychlejším tendrem a dřívějším zahájením stavby. Zákon o veřejných zakázkách, který jejich získání losováním zakazuje, vstoupil v platnost letos 1. dubna.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!