Největší expanze obchodních firem čeká Varšavu | E15.cz

Největší expanze obchodních firem čeká Varšavu

10. listopadu 2009 • 10:20
Polská Varšava byla ve 20. ročníku studie European Cities Monitor označena za město, které může během příštích pěti let očekávat největší příliv obchodních společností. Nahradila tak v popularitě Moskvu, která spadla na druhé místo.

Celkem 36 největších obchodních společností v Evropě uvedlo Varšavu jako evropské město, kam hodlají v budoucnu expandovat; v roce 2008 to bylo přitom jen 28 firem. Moskvu uvedlo 35 obchodních společností; v roce 2008 ji uvedlo 44 firem. Z průzkumu, který pořádá společnost Cushman & Wakefield mezi 500 největšími evropskými společnostmi, dále vyplynulo, že britský Birmingham je letošním nejvýkonnějším městem; postoupil o sedm příček na 14. místo mezi nejlepšími evropskými místy pro obchodování. Londýn se opětovně stal nejlepším městem pro obchodování v Evropě, toto postavení si udržuje každoročně od zahájení výzkumu v roce 1990, přičemž Paříž a Frankfurt opětovně obsadily druhé a třetí místo.

#####Praha si letos mírně pohoršila své postavení

České hlavní město Praha se umístilo celkově na 21. pozici a od loňského hodnocení si tak pohoršilo o dvě místa. I přes tento meziroční pokles si ale Praha drží nejlepší pozici ve středoevropském regionu, když polská Varšava je na 23. a maďarská Budapešť na 25. pozici. V roce 1990 byla přitom Praha v pomyslném žebříčku středoevropských měst druhá (celkově 23. příčka) až za Budapeští (21. příčka), následována Varšavou (25. příčka). Expandovat v Praze by pak chtělo 20 z dotazovaných firem, což ji staví na osmou příčku v této kategorii.

„Celkový počet lokalit, kam firmy plánují zaměřit svou expanzi, stoupl oproti minulému roku zhruba o tři procenta, což naznačuje, že dochází k postupnému oživení ekonomiky. Zatímco cílem firem v minulosti byla především města ve východní Evropě, tento rok jsme svědky přesunu zájmu směrem k větším městům a západní Evropě. Souvisí to patrně s dobrým přístupem na silné trhy daných firem, tedy faktorem, jenž v expanzi hraje jednu z dlouhodobě nejdůležitějších rolí,“ říká Alexander Rafajlovič, vedoucí oddělení průzkumu trhu z pražské kanceláře Cushman & Wakefield.

#####Chybí kvalifikovaní zaměstnanci

V celkovém vnímání jako města vhodného pro podnikání je Praha stále nejpopulárnější destinací ve východní Evropě, nicméně si pohoršila o dvě příčky a sklouzla tak do poslední třetiny žebříčku. „Na letošním skóre, jež Prahu v žebříčku vrací na místa z přelomu tisíciletí, se podepsalo zejména zhoršení přístupu k trhům a nižší dostupnost kvalifikovaných zaměstnanců,“ tvrdí Alexander Rafajlovič. Výzkum European Cities Monitor vychází z rozhovorů s vyššími vedoucími pracovníky a členy představenstev odpovědnými za umístění poboček pěti set největších evropských obchodních společností.

Na základě tohoto výzkumu se vydává všeobecný žebříček evropských měst, která obchodní komunita považuje za „nejlepší místo k obchodování“ a „nejlepší místo pro umístění pobočky podniku v současné době“. Mimo všeobecného žebříčku je 34 měst hodnoceno na základě řady dalších kritérií, jako je kvalita života, telekomunikace, přístup na trhy, dostupnost a kvalita pracovníků, náklady na kancelářské prostory a dopravní obslužnost. Dvacátý ročník studie European Cities Monitor obsahuje rovněž speciální analýzu výkonnosti měst od roku 1990. Všechna nejdůležitější města ve střední a východní Evropě zaznamenala vzestup, většinou díky přistoupení k EU; Praha a Varšava udělaly za dvacet let největší skok na 21. a 23. místo.

Španělská města Barcelona a Madrid si také vedla obzvlášť dobře: v roce 2009 se umístila na 4. a na 6. místě. V roce 1990 se žádné z nich nedostalo mezi deset nejlepších, jelikož tehdy dosáhla 11. a 17. místa. Olympijské hry v roce 1992 vylepšily následující rok postavení Barcelony o tři místa a poprvé ji dostaly mezi nejlepších deset. Od té doby se již mezi nejlepšími deseti městy udržuje stále. Podobné to bylo v případě Manchesteru, který se poté, co v roce 2002 hostil Hry společenství, vyšvihl v roce 2003 z 19. na 13. místo. Letos skončil na 16. pozici.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!