Metrostav Praze zaplatil kvůli propadu Blanky už asi 9,5 milionu korun | E15.cz

Metrostav Praze zaplatil kvůli propadu Blanky už asi 9,5 milionu korun

4. ledna 2011 • 09:41
Společnost Metrostav, která staví pražský tunelový komplex Blanka, zaplatila Praze kvůli loňskému propadu na stavbě už asi 9,56 milionu korun. Podle mluvčího Metrostavu Františka Poláka firma uznala v této věci všechny požadavky města.

Praha požadovala 9,56 milionu korun za znalecké a odborné posudky, které byly po nehodě vypracovány. Částka zahrnovala i kompenzace za poškození dobrého jména Prahy. Metrostav nejprve zaplatil asi 6,5 milionu korun, v listopadu pak podle Tomana doplatil i zbylou částku. „Všechny požadavky jsme akceptovali, vše je nyní vyrovnané,“ potvrdil Polák. Tunel Blanka se už potřetí propadl loni červenci u ministerstva kultury v Praze 6. Zával tehdy zasypal bagristu, po několika hodinách byl zachráněn. Metrostav za to dostal pokutu také od Českého báňského úřadu (ČBÚ), činila milion korun. Podle ČBÚ firma podcenila prevenci a neudělala dost pro zajištění bezpečnosti. Policie ale případ odložila s tím, že nebyl spáchán trestný čin. Práce na stavbě tunelů, které jsou součástí vnitřního městského okruhu, pokračují. Podle Poláka se v tunelech razilo i mezi vánočními svátky a Novým rokem, firmě se tak daří dohánět zpoždění. To vzniklo tím, že stavba musela být po propadu kvůli vyšetřování zastavena.

Na stavbě ještě zbývá prorazit část tunelů mezi Brusnicí a Prašným mostem. „Ve druhém čtvrtletí tohoto roku by mohlo být všechno proražené,“ řekl Polák. Metrostav letos plánuje všechny tubusy obložit konečnou obezdívkou a zasypat otevřené stavební jámy, které jsou například na Letné a Prašném mostě. Vybudovány by letos měly být také podzemní garáže na Letné, ve druhé polovině roku se chystá oprava tramvajové trati na Letné a v Badeniho ulici. Zprovoznění tunelového komplexu, který má být největší podzemní stavbou nejen v Česku a také nejdelším městským tunelem v Evropě, se předpokládá v prosinci roku 2012.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!