DTZ: Poptávek po malých kancelářích přibývá | E15.cz

DTZ: Poptávek po malých kancelářích přibývá

Historicky nejvyšší počet nájmů malých kanceláří byl na českém trhu nemovitostí uzavřen v prvním pololetí letošního roku. Smlouvy na administrativní prostory s plochou od 30 do 100 m² tvořily 24 % na celkovém počtu realizovaných pronájmů. Vyplývá to s čerstvé analýzy mezinárodní poradenské společnosti DTZ. S tímto trendem souvisí i vyšší nároky na flexibilitu developerů a vlastníků kancelářských budov. „Někdy i 70 čtverečných metrů, které potřebuje nájemce pro svou expanzi v rámci stávajících prostor, může být důvodem k jeho úplnému odchodu z objektu,“ říká Pavel Domalewski, vedoucí oddělení Landlord representation v poradenské společnosti DTZ.

Typickou ukázkou je administrativní areál Pekařská Office Park na Praze 5, jehož vlastník – společnost Heitman – díky aktivnímu jednání se stávajícími i novými nájemci udržuje obsazenost stále přes 90 %. Své přednosti areál ukázal už v předchozích dvou letech, kdy se rapidně zvýšila poptávka po menších kancelářských prostorách od 30 do 50 m². „Aktuálně se situace mnoha nájemců vylepšila a tyto firmy se potřebují rozrůst. Často tomu předchází jednání s několika nájemci a přeobsazení třeba dvou pater budovy tak, aby si vlastně všichni polepšili. Objekt se stává živým organismem a váha i malých nájemců je mnohem větší než v minulosti,“ dodává Iva Eretová z DTZ.

Zatímco v letech 2008 – 2010 tvořil podíl menších kanceláří (30 – 100 m²) na počtu realizovaných transakcí pouze 16 %, v roce 2011 se vyšplhal již na 21 %. Podíl realizovaných poptávek po menších kancelářích pokračoval i v prvním pololetí roku 2012, kdy dosáhl uvedených rekordních 24 %. Je pravděpodobné, že tento trend bude i nadále pokračovat.

To je i důvod, proč developeři nových projektů snižují rastr pronajímatelných ploch tak, aby dokázali uspokojit poptávku kolem 40 – 80 m². Ve zmíněném projektu Pekařské si zájemci mohou pronajmout tzv. startovací kanceláře už do 20 m² v ceně kolem 7 000 Kč měsíčně a pronajímatel je velmi flexibilní i u požadavků na větší prostory.

Daný trend lze v případě Pekařská Office Park ilustrovat na několika nových transakcích. V létě podepsala nájemní smlouvu na další tři roky společnost Účetnictví On-Line s.r.o., která expandovala a obsazuje aktuálně 405 m². Rozšířila se však do prostor obývaných firmou tesa tape s.r.o., která se v rámci budovy přestěhovala do jiného patra a dalších 5 let bude využívat 532 m² kancelářských ploch.

„Oceňujeme, že se managementu areálu Pekařská Office Park podařilo velmi rychle nalézt možnosti pro naše další rozšíření. Na prostory jsme zvyklí my, stejně jako naši klienti,“ říká Ing. Jana Pícková ze společnosti Účetnictví On-Line. A Ing. Tomáš Kuška z tesa tape dodává: „Filosofie vlastníka nám přijde správná a v zásadě z ní jako nájemci profitujeme. Sami mezi nájemci pozorujeme obchodní synergie, což je ideální stav.“

Flexibilně uvolněné prostory v Pekařská Office Parku takto v posledních týdnech využili i další noví nájemci. Například společnost Briggs & Stratton podepsala smlouvu na 279 m2, firma Aker Midsund Engineering si pronajala 97 m², další společnost z oblasti výroby, strojírenství a průmyslu, německá Häfele – obsadí 295 m². „Poslední pronájmy dokazují, že se v našem areálu opravdu daří firmám z oblasti výroby a vývoje. Naši nájemci jsou často navázáni na obchod – a často s Německem - proto oceňují výbornou dostupnost na dálnici D5,“ shrnuje vývoj posledních měsíců David Brodersen, Vice President Portfolio Management – Europe Heitman.

Rozšíření nabídky o startovní kanceláře se v případě Pekařská Office Park ukázalo jako správný krok, který je nyní zúročován. Většina takto získaných společností, často mimo metriky realitního trhu, posílila a nyní v areálu využívá i násobně větší prostory. V projektu se postupně rozšiřuje portfolio stabilních a dlouhodobých nájemců, jako jsou Adidas, DuPont, Hipp, Reebok, Beiersdorf Nivea a další.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!