Družstev a komanditních společností se v Česku zakládá až o 30 % méně | E15.cz

Družstev a komanditních společností se v Česku zakládá až o 30 % méně

Počet nově založených družstev v České republice meziročně klesl, stagnuje také zakládání komanditních a veřejných obchodních společností. U družstev jde v některých regionech, jako například v Praze, až o 30procentní meziroční pokles. Uvádí to aktuální statistika společnosti SMART Companies, která se zabývá zakládáním, prodejem a následnou správou společností.

„Tato statistika souvisí s probíhající hospodářskou krizí, která se projevila v menší ochotě podnikatelů pouštět se do nových projektů,“ komentuje Jana Babůrková ze SMART Companies. Navzdory aktuálnímu trendu klesajícího počtu nově založených firem v ČR, se počet nově založených firem ve formě před-založené (ready-made) společnosti naopak zvyšuje. „V letošním roce jsme v prvním pololetí zaznamenali nárůst zájmu klientů zhruba o 15 procent. Rychlost a jednoduchost získání společnosti, v kombinaci s již splaceným základním kapitálem, tak zůstává důležitým faktorem i v době hospodářské krize,“ říká.

Ze statistik SMART Companies vyplývá, že družstev bylo například na obchodním soudu v Brně během roku 2011 založeno o polovinu méně než v roce 2010 a letos se tento klesající trend potvrdil i v prvním čtvrtletí, kdy bylo založeno pouze 12 nových družstev. Dokonce ani jedna komanditní společnost nebyla v prvním čtvrtletí letošního roku založena v Brně, Plzni nebo Hradci Králové. Obdobně novou veřejně obchodovatelnou společnost v prvních třech měsících letošního roku nezaznamenali v Plzni a Hradci Králové.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!