Brno Lounge Chair - stylová replika po 80 letech | E15.cz

Brno Lounge Chair - stylová replika po 80 letech

Firma Amosdesign realizovala rekonstrukci interiéru brněnské vily Tugendhat a při této příležitosti zhotovila také repliky původního kovového nábytku z této vily, v provedení odpovídajícím roku 1930. Vila Tugendhat od architekta Miese van der Rohe je dnes jednou z klíčových staveb moderní architektury a je uvedena v seznamu památek UNESCO. Jedním z ikonických kusů byla židle Brno, navržená přímo pro tento objekt. Mies van der Rohe v roce 1930 navrhl tuto jednoduchou židli z pružné trubky. Repliky pro rekonstrukci byly zhotoveny ve shodném provedení. Židle Brno, která vznikla pro projekt vily Tugendhat, je vyráběna v upravené verzi do dnešních dnů.

Dnes je užívána hlavně v kancelářích, byť původně šlo o model k jídelnímu stolu a stolku na kávu. Židle byla na dnešní zvyklosti poměrně tvrdá, čalouněná pergamenem a existoval také model s ležatým ocelovým profilem v pohodlnějším čalounění.
V roce 1930 se ještě nerealizovaly ucelené kolekce nábytku tak jako nyní, tzn. provedení křeslo, barová židle a další varianty. Proto firma Amosdesign doplnila původní model o nízké lehké křesílko v podobě, jak by je možná navrhl původní autor.

Použitý trubkový materiál je shodný s originální židlí, ale došlo pochopitelně k modifikaci tvaru a velikosti. Čalounění sedáku a opěrky je provedeno z kvalitní kůže firmy Spinneybeck a jde pochopitelně o mnohem komfortnější sezení.
Výsledný návrh je vlastně poctou původnímu architektovi. Geniální jednoduchost jeho návrhu je dnes inspirací řadě produktů a její vzhled je zcela nadčasový.

Křesílko Brno lounge chair je doplněno také stolkem, který je vyroben z ohýbané trubky a bílé desky z carrarského mramoru. Celý design křesla Brno lounge chair je maximálně subtilní a jeho styl a velikost vhodně komunikuje s původní filosofií designu nábytku v duchu Bauhausu. Přesto jde o elegantní a luxusní doplněk pro soudobé bytové či kancelářské interiéry.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!