Autohumor aneb "Klidně jeď, na mou ledvinu nikdo nečeká"

Fotogalerie Motoristická kultura je bohatá, obsáhne tu nejvyšší estetiku, ale nemůže se zříci ani drahého i lidového kýče. Auta jsou do jisté míry i naší vizitkou, něco o nás vypovídají (nejen to, zda jsme pořádkumilovní, či nikoli). A někteří motoristé chtějí prostřednictvím svého vozu říci o sobě dokonce více, než je nezbytné; třeba jakým holdují koníčkům, nebo že jim nechybí smysl pro legraci. Ne každého automobilistický humor pobaví a osvěží, ale jak se říká: „De gustibus non est disputandum.“

 Každý účastník silničního provozu, motocyklisty nevyjímaje, by měl vědět, co si může dovolit Dalších 13 fotografií v galerii
9.6.2012 8:00   |  

„K dokonalosti nám už chybí jediná věc,“ říká Rimmer ze seriálu Červený trpaslík, když se ocitne za volantem elegantního Jaguaru E, s půvabnou dívkou na sedadle spolujezdce. V předmětné epizodě se mu totiž vyplní vše, nač pomyslí. A lup – ze zpětného zrcátka visí plyšové hrací kostky! Teď je to dokonalé.

Zmíněná scéna je humorná, ale mnozí motoristé by u ní spíš svraštili obočí, neboť třeba právě oni považují tento doplněk interiéru vozu za rozpustilou a nezbytnou drobnost, kterou mohou zastoupit možná ještě miniaturní boxerské rukavice, ale jinak už nic. Lidový tuning a krášlení automobilů by však vydaly na samostatný seriál, dnes se v obrazové galerii zaměříme pouze na auto-moto legraci.

Pes kývající hlavou

Před revolucí na trhu nebyl velký výběr dekorativních automobilových doplňků; vzpomeňme snad jen vlčáka s kývající hlavou, prostého Marťana na stejném pružinovém principiu (ten se na rozdíl od vlčáka vozil zpravidla za předním oknem) nebo evergreen – samolepicího červa prožírajícího kapotu. Po revoluci se naopak zcela vytratily „jantarové“ hlavy řadicích pák, které často zdobily vozy Lada. Kde je také konec chlupatým volantům a masážním koberečkům na sedačkách.


Čtěte také: Nový rekord v parkování. Han Yue potřeboval rezervu jen 15 cm


Zato přišly samolepky. Samolepky, jimiž se dá ve chvíli podtrhnout charakter vozu, i takové, které mají všechny kolemjedoucí přesvědčit o tom, že právě míjejí člověka se smyslem pro humor a vtip, motoristu, jenž neváhá ani udělat si legraci sám ze sebe.


V záhubě

Vzpomínáte si na populární předlistopadové samolepky se čtyřlístkem a nápisem „V ZÁBĚHU“, jimiž řidiči dávali najevo, že zajíždějí nový vůz nebo automobil po výbrusu motoru? Pak nějaký žertéř přišel s nápadem přehodit poslední dvě slabiky a brzy po československých cestách jezdilo mnoho aut „V ZÁHUBĚ“.

Autor: David Nesnídal

Komentáře

Čtěte také

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát Fotogalerie

Německá kancléřka Angela Merkelová přiletěla do Prahy a setkala se s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). S ním se shodla, že Česko i Německo mají velmi dobré vzájemné vztahy,… více

Mobilní web